Siedemnaście zarzutów o szpiegostwo przeciwko USA oraz jedno dotyczące włamania się do cudzego komputera. Julian Assange od lat ucieka przed wymiarem sprawiedliwości co najmniej dwóch krajów. Jaki będzie koniec tej burzliwej historii? Kiedy zapadnie wyrok na Assange’a?

Kim jest Julian Assange?

Swoje najmłodsze lata Assange spędził na podróżowaniu z matką i ojczymem. Jeździli wspólnie po Australii, aby uczestniczyć w produkcjach teatralnych. Julian Assange juz w wieku parunastu lat wykazywał łatwość pracy z komputerem. Pierwsze urządzenie dostał w prezencie od matki. Na nim nauczył się hackować. Jego inicjalnym wyczynem było włamanie się do głównego komputera australijskiej sieci telekomunikacyjnej. Nie ukończył studiów z powodów moralnych. Domniemywał, że studenci pracują dla wojska. Jego zainteresowanie do programowania nigdy nie zniknęło. W 2006 roku rozpoczął budowę WikiLeaks. Oficjalnie witryna zaczęła funkcjonować w 2007 roku. Później, tego samego roku na stronie pojawiły się tajne informacje dotyczące zasad funkcjonowania więzienia w Guantanamo.

Czym jest WikiLeaks?

Julian Assange w 2006 roku zbudował platformę, która pełni rolę pośrednika w przekazie informacji. Z założenia upubliczniane dane mają być rzetelne i wolne od niekształceń/nadinterpretacji. Pierwszą publikacją była wiadomość przekazana przez somalijskiego bojownika o wolność. Zachęcała ona do podjęcia czynnego oporu przeciwko rządowi. Somalijczyk nawoływał do wynajmowania płatnych bojowników, którzy mieliby zabić polityków. Źródło nigdy nie zostało w pełni zweryfikowane. Niemożność potwierdzenia autentyczności doniesień to pięta achillesowa WikiLeaks. Ponadto, etyka pracy organizacji jest często niejasna. Opinia publiczna nie przyklasnęła stuprocentowo zarówno działaniom związanym z ujawnieniem tajemnic pracy Guantanamo oraz prywatnych e-maili pracowników Uniwersytetu Wschodniej Anglii (Instytut Badań Klimatycznych). Wiadomości przedstawiane przez WikiLeaks niosą ze sobą sensacje pomieszaną ze skandalem.

wyrok na Assange'a

Wyrok na Assange’a – o co chodzi?

WikiLeaks dokonało przekazu informacji pochodzących od tajnych źródeł. W 2010 roku nastąpił wysyp niemal 500 tysięcy tajnych dokumentów. Dotykały one między innymi amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie. Ujawnieni zostali wojskowi informatorzy, w wyniku czego ich życie i bezpieczeństwo rodzin zostały zagrożone. Ponadto, za sprawą WikiLeaks, uwidoczniły się aspiracje USA do izolacji Iranu. Chęć zamknięcia Iranu w politycznym i ekonomicznym potrzasku związana była ze strachem wobec tajemniczych planów nuklearyzacji obrony kraju. Jak się później okazało nie mającej miejsca. Ujawnienie tak delikatnych informacji wywołało falę krytyki ze strony wielu rządów oraz obywateli. Opinia publiczna uznała Assange’a  za bohatera i/lub terrorystę.

Na uchodźstwie

Przebywając w Wielkiej Brytanii (2010 rok) Assange został oskarżony o gwałt i molestowanie. Szwedzka prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko założycielowi WikiLeaks we wrześniu 2010 r. W grudniu Assange’a trafił do aresztu w Wielkiej Brytanii. Następnie go zwolniono i postawiono w stan zagrożenia ekstradycją. Miał trafić do Szwecji, gdzie odpowiadałby przed sądem za gwałt. W sierpniu 2012 roku Assange uzyskał azyl w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie. Działanie to rząd Ekwadoru warunkował chęcią uniknięcia łamania praw człowieka. Policja stacjonowała pod ambasadą przez 3 lata. W 2016 roku ONZ uznało, że zatrzymania Assange’a były bezpodstawne. Po ponad roku prokuratura szwedzka zwalnia założyciela WikiLeaks z zarzutów.

[reklama_poziom]

Australia upomina się o swojego obywatela

W 2018 roku Ekwador zainicjował, poruszające kwestie losu Assange’a, negocjacje z Wielką Brytanią. Założyciel WikiLeaks trafił do więzienia w związku ze złamaniem wymogów zwolnienia za kaucją i nie stawienia się do sądu. Zostaje skazany na 50 tygodni pozbawienia wolności. W tym samym roku  Szwecja wznowiła postępowanie dotyczące gwałtu, a USA rozpoczęły działania zmierzające do pociągnięcia Assange’a do odpowiedzialności za ok. 17 różnych przestępstw. Ostatecznie szwedzka prokuratora rezygnuje z gonitwy za założycielem WikiLeaks w listopadzie 2019 roku.

Przewidywany wyrok na Assange’a

W lutym 2020 roku wznowiono postępowanie ekstradycyjne Assange’a. USA, a szczególnie prezydent Donald Trump, domagają się postawienia dziennikarza przed amerykańskim sądem. Prawdopodobnie miałby on odpowiadać za 17 różnych przestępstw. Wyrok w sprawie ekstradycji Assange’a przeciągnął się w czasie w wyniku nastałej pandemii koronawirusa. Ponadto, pod koniec czerwca br. rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził kontrowersyjny akt, w świetle którego zdobywanie i ujawnianie tajnych informacji jest uznane za szpiegostwo. Wiele osobistości ze świata dziennikarstwa, prawa i polityki uznaje to za łamanie wolności prasy (słowa). Na początku września postępowanie sądowe w sprawie ekstradycji zostało wznowione. Prokuratura amerykańska twierdzi, że Assange konspirował z pracownikami armii USA (Chelsea Manning). Jego dążeniem miało być zhakowanie Pentagonu i kradzież tajnych informacji.

wyrok na Assagne'a

Wyrok na Assange’a- podstawa dla przyszłego prawodawstwa?

Assange broni się pierwszą poprawką Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. W związku z tym twierdzi, że w momencie popełniania potencjalnego przestępstwa działał jako dziennikarz. Korzystał z dostępnej fachowcom platformy SecureDrop, na której informatorzy zamieszczali swoje dokumenty. Ponadto, obrona Assange’a twierdzi, że korzystają z niej rzesze dziennikarzy upubliczniających delikatne dla bezpieczeństwa państwa informacje. Wielu prawników przestrzega, że dochodzenie w sprawie Assange’a da precedens prawny dla przyszłych postępowań w sprawie publicystów ujawniających prawdę.

Sprawdź koniecznie: