W styczniu 2019 roku bezrobocie osiągnęło próg 6,1%. Jest to wzrost o 0,3% w stosunku go grudnia 2018, ponieważ wtedy bezrobocie wynosiło 5,8%. Główny Urząd Statystyczny udostępnił odnośnie tego najnowsze dane.

Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy prognozowali wzrost do 6,1%. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej donosi, iż zgodnie z szacunkami resortu w styczniu stopa bezrobocia wyniosła do 6,2%.

Wzrost liczby niezarejestrowanych bezrobotnych

Według danych udostępnionych przez GUS, liczna bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła z poziomu 968,9 tysięcy osób w grudniu 2018 roku do 1,023,1 tysiąca w styczniu 2019.

Według komentarza Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do danych GUS wynika, iż sezonowy wzrost bezrobocia zgodny był ze wzorcem i w lutym powinniśmy zaobserwować ponowny spadek poniżej 6%. Prawdopodobny jest również wzrost liczby osób aktywnych zawodowo oraz pracujących, jednakże tempo redukcji bezrobotnych statystycznie będzie wolniejsze niż we wcześniejszych latach.

Na obrazku zamieszczonym poniżej można zaobserwować stopę bezrobocia w poszczególnych województwach w styczniu 2019 roku:

 

 

Rokrocznie można zauważyć tendencję, iż stopa bezrobocia wzrasta w okresach zimowych znacznie bardziej niż w okresach letnich. Dla przykładu we wrześniu 2018 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,7%.

Warto również wziąć pod lupę jak kształtuje się sytuacja w innych krajach europejskich. Dla przykładu, w ponad dziesięciomilionowym państwie jakim są Czechy bezrobocie osiągnęło poziom zaledwie 3,2% w styczniu 2019 roku. Na Słowacji poziom ten oscyluje w granicach 5,3%, natomiast na przykład w Hiszpanii stopa bezrobocia wyniosła aż 14,45%.

 

Przeczytaj także: https://parezja.pl/wiosna-moze-nas-czekac-wielki-strajk-nauczycieli/