Podpisanie paktu Ribbentrop (stoi po środku) - Mołotow (siedzi) Foto: Wikimedia Commons

Kilkunastu eurodeputowanych z Europy środkowej w 75. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę podpisze deklarację, w której przypominają „współodpowiedzialność ZSSR za wywołanie wojny, za układ z Niemcami hitlerowskimi o sojuszu i agresji wobec naszych państw, za okupację naszych krajów i zbrodnie, które w jej trakcie popełniono”.

Podpisanie paktu Ribbentrop (stoi po środku) – Mołotow (siedzi)
Foto: Wikimedia Commons

Powstała z inicjatywy Marka Jurka, posła Parlamentu Europejskiego, prezesa Prawicy Rzeczypospolitej, deklaracja to sprzeciw wobec przemilczania w Europie współodpowiedzialności ZSRS za zbrodnie II wojny światowej. „Naszym wspólnym obowiązkiem, który dramatycznie aktualizuje agresja podjęta przeciw Ukrainie przez zdeklarowanych spadkobierców ZSSR, jest przeciwstawienie się próbom relatywizowania zła Związku Sowieckiego i politycznej rewitalizacji jego dziedzictwa.” – można przeczytać w tekście dokumentu.

– Miałem wrażenie, że posłowie, którzy podpisali deklarację, wręcz czekali na taką inicjatywę – podkreślił Marek Jurek w rozmowie z dziennikarzem „Rzeczpospolitej”. Podkreślił także, że „drogę do wojny otworzył sojusz zawarty między Niemcami i ZSSR, a sowieckie najazdy na Polskę i Finlandię były takimi samymi kampaniami II wojny światowej jak najazdy Niemiec na Polskę czy Danię. Aneksja państw bałtyckich miała taki sam charakter jak dwa lata wcześniejszy rozbiór, 
a potem likwidacja Czechosłowacji. I trzeba o tym przypomnieć kolegom 
z Europy Zachodniej.” Zaznaczył także, że nasz kraj odgrywa olbrzymią rolę dla bezpieczeństwa regionu – Niepodległa Polska jest zwornikiem bezpieczeństwa naszego regionu. To zniszczenie Polski otworzyło drogę do sowieckiej agresji na inne kraje. Z kolei w latach 80. to od Polski zaczęło się zwycięstwo wolnego świata w zimnej wojnie – powiedział.

Podpisanie deklaracji nastąpi dziś o godzinie 14 w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Wśród sygnatariuszy są m.in. była łotewska komisarz europejska Sandra Kalniete i znany węgierski były opozycjonista László Tőkés. Poniżej pełny tekst dokumentu:

Nigdy więcej Jałty – Deklaracja posłów do Parlamentu Europejskiego w 75 rocznice sowieckiej agresji w 1939 r. przeciw państwom Europy Środkowej

W siedemdziesiątą piątą rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę, którym Związek Sowiecki rozpoczął swój udział w drugiej wojnie światowej i serię agresji przeciw państwom Europy środkowej – wspólnie przypominamy współodpowiedzialność ZSSR za wywołanie wojny, za układ z Niemcami hitlerowskimi o sojuszu i agresji wobec naszych państw, za okupację naszych krajów i zbrodnie, które w jej trakcie popełniono. Przypominamy, że następstwem agresji z lat 1939-40 było zniszczenie państw bałtyckich anektowanych przez ZSSR, narzucenie po 1944 kolaboracyjnych rządów innym krajom Europy środkowej oraz najazdy oraz groźby najazdów („interwencji”) w okresie powojennym. Ubolewając nad niedostatecznym sprzeciwem państw Zachodu wobec ujarzmienia narodów Europy środkowej i wschodniej, składamy dziś hołd wszystkim, którzy oddali życie w oporze wobec sowieckiej agresji i jako jej ofiary.

Wzywamy władze Unii Europejskiej i wszystkich zrzeszonych w niej państw oraz opinię publiczną jej narodów – do wypełniania obowiązku pamięci wobec walki narodów Europy środkowej i wschodniej o wolność swoją i o wolność nas wszystkich, a także do definitywnego potępienia komunizmu. Naszym wspólnym obowiązkiem, który dramatycznie aktualizuje agresja podjęta przeciw Ukrainie przez zdeklarowanych spadkobierców ZSSR, jest przeciwstawienie się próbom relatywizowania zła Związku Sowieckiego i politycznej rewitalizacji jego dziedzictwa.

Jussi Halla-aho (Finlandia)

György Hölvényi (Węgry)

Marek Jurek (Polska)

Sandra Kalniete (Łotwa)

Krišjānis Kariņš (Łotwa)

Tunne Kelam (Estonia)

Gabrielius Landsbergis (Litwa)

Branislav Škripek (Słowacja)

László Tőkés (Węgry)

Kazimierz Ujazdowski (Polska)

Traian Ungureanu (Rumunia)

Roberts Zīle (Łotwa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here