Nazywa się PL-01 Concept. Naszpikowany został nowoczesną technologią i wygląda wyjątkowo efektownie. Zaprezentowany  czołg to zapowiedź prototypu, który ma szansę zostać opracowany za trzy lata. Po kolejnych dwóch, mogłaby się rozpocząć produkcja seryjna.

Na polu walk pojazd ma służyć do wsparcia sił lądowych. Będzie lekki, niewielki i bardzo mobilny. Te cechy mają zapewnić swobodne prowadzenie działań wojskowych w miastach i na terenach zamkniętych.

„Ten czołg zawiera systemy obrony aktywnej, innymi słowy jest on wyposażony w urządzenie, w tym wyrzutnie rakiet, które zwalczają nadlatujące pociski, które mają zamiar zniszczyć ten pojazd” – mówi Prezes Andrzej Szortyka, dla 24gliwice.pl.

W OBRUM-ie liczą, że „gliwicki” czołg będzie wykorzystywany nie tylko przez polską armię, ale także przez zagranicznych odbiorców.
W najbliższych dniach OBRUM wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie projektu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli takie fundusze zostaną pozyskane, a idea zostanie zaaprobowana przez MON, w ciągu trzech lat przygotowany zostanie prototyp pojazdu. Po kolejnych dwóch latach powinna rozpocząć się produkcja seryjna.

na podstawie: 24gliwice.pl
foto: YouTube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here