Patriarcha Yosif Emmanuel II Toma i król Faysal I w otoczeniu biskupów chaldejskich Foto: Wikimedia Commons
Patriarcha Yosif Emmanuel II Toma i król Faysal I w otoczeniu biskupów chaldejskich fot. en.wikipedia.org
Patriarcha Yosif Emmanuel II Toma i król Faysal I w otoczeniu biskupów chaldejskich
fot. en.wikipedia.org

Iracka wspólnota chrześcijańska zderzy się z przerażającym spadkiem liczby wiernych, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania. W ciągu kolejnych 10 lat w kraju może pozostać kilka tysięcy chrześcijan – przekonuje chaldejski patriarcha Louis Rafael I Sako.

Liczba chrześcijańskich emigrantów z Iraku przeraża. Przyczynami ucieczki jest szereg czynników w tym niski poziom bezpieczeństwa w kraju, umocnienie się religijnego ekstremizmu, popieranie emigracji przez państwa zachodnie – wymienia z oświadczenia patriarchy portal Assyrian International News Agency.

Chrześcijańska wspólnota w Iraku topnieje dzień za dniem po interwencji USA w 2003 roku. Do wojny w Iraku było ponad milion chrześcijan. W samym tylko Bagdadzie mieszkało ich ok. 600 000. Według danych międzynarodowej chrześcijańskiej organizacji charytatywnej IOCC w Iraku dzisiaj zostało 140 000 chrześcijan, którzy należą do Antiocheńskiej Cerkwi Prawosławnej, Chaldejskiego Kościoła Katolickiego, Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego oraz Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

Na podstawie sedmitza.ru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.