wikimedia.org
wikimedia.org


Ministerstwo Finansów analizuje możliwość wprowadzenia podatków od słodkich napojów gazowanych. Jeśli pomysł wejdzie w życie stawka podatku będzie wynosiła od 1 do 10gr od każdego litra słodkiego gazowanego napoju bezalkoholowego.

Jak informuje Gazeta Prawna w sprawie wprowadzenia akcyzy od słodkich napojów trwają analizy skutków, jakie mogłyby nieść te zmiany. Jednym z pomysłów było uzależnienie wysokości stawki akcyzy od ilości cukru, który zawarty jest w napoju. Na chwilę obecną analizy te nie są formalne, co oznacza, że nie można mówić o fazie tworzenia założeń do projektu. Samo ministerstwo nie potwierdza informacji, jakoby takie pracy miały miejsce.

Opłaty takie zostały już wprowadzone w kilku innych krajach. Z zapewnień tamtych rządów wynika, że opłaty te są wprowadzane w celu walki z otyłością i troską o zdrowie obywateli.

Nie ma żadnej pewności, że wprowadzenie akcyzy na te kategorie produktów przyniesie oczekiwane rezultaty, np. w walce z otyłością u dzieci i dorosłych, i że przełoży się na spadek konsumpcji słodzonych napojów.

– mówi prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki – Danuta Gajewska. Twierdzi ona także, że kiedy projekt powstanie powinien trafić do konsultacji społecznych.

Najbardziej jednak ucierpieliby na tym konsumenci, bo ceny napojów by wzrosły. Oprócz nich wzrosłyby także ceny usług cateringowych czy związanych z organizacją imprez okolicznościowych.
Powodów do zadowolenia nie mają także producenci słodkich napojów. Dodatkowa akcyza wiązałaby się z formalnościami, dodatkowymi obliczeniami i deklarowaniem podatków.
Jednak jak oceniają Szymon Parulski i Paulina Bąk z kancelarii Parulski & Wspólnicy nie istnieją żadne przeszkody na drodze do wprowadzenia dodatkowych opłat. Oczywiście od strony formalnej…

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.