zakaz handlu w niedziele

Rosnąca liczba zakażeń na koronawirusa spowodowała, że rząd musiał podjąć odpowiednie działania. W tym celu od 10 października cała Polska za wyjątkiem stref czerwonych została objęta strefą żółtą. Oprócz tego zdecydowano o wprowadzeniu znanych nam godzin dla seniorów. Pojawiły się głosy dotyczące tego by zakaz handlu w niedziele został unieważniony. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie i będzie miało tylko pozytywny wpływ na klientów?

 • Godziny dla seniorów

  Koncepcja „godzin dla seniora” była bardzo słuszna. W tym czasie osoby starsze i schorowane mogły spokojnie wybrać się na zakupy nie bojąc się o swoje zdrowie. Niestety, w praktyce sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Większość z nas doskonale pamięta jak wyglądały „godziny dla seniorów” wprowadzone w marcu.

  Szczególnie krytycznie wypowiadały się o tym specjalnym czasie osoby pracujące właśnie w handlu. Okazuje się, że osoby starsze wcale nie wykorzystywały możliwości zakupów w przeznaczonych dla nich godzinach. Mało tego, w godzinach 10-12 sklepy były niemal puste, a sprzedawcy nie mogli obsłużyć osoby młodszej niż w wieku 65 lat. Tym sposobem przed placówkami pojawiały się ogromne kolejki osób, które wyczekiwały możliwości wejścia do środka. Punkt 12:00 w sklepach zbierała się niewiarygodna ilość ludzi, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się wirusa.

  Zakaz handlu w niedziele zniesiony? To jedyne sensowne rozwiązanie

  Polska Rada Centrów Handlowych apeluje o zniesienie zakazu handlu. Mimo, że sytuacja ta dla samych sprzedawców nie jest spełnieniem marzeń, to prawda jest taka, że jest to rozwiązanie o wiele bezpieczniejsze niż „godziny dla seniora”. Największa ilość osób w sklepach w tym samym czasie zbiera się w sobotę. Jeżeli ktoś pracuje w ciągu tygodnia to właśnie weekend jest czasem w którym można spokojnie wybrać się na zakupy. Zakaz handlu w niedziele sprawił, że sklepy odnotowały wiele strat, a pandemia dodatkowo dobija wiele z nich. Przywrócenie niedziel handlowych sprawiłoby nie tylko rozłożenie ilości klientów, ale również lepszy byt sklepów i możliwość utrzymania wszystkich stanowisk pracy.

  Niestety, póki co rząd nie podjął się jakichkolwiek działań mających znieść zakaz handlu w niedziele. Jednak być może doczekamy się momentu w którym politycy zmienią zdanie i zdecydują o umożliwieniu otwarcia wszystkich sklepów również w ten dzień. Coraz więcej grup związanych z handlem apeluje o to by umożliwić sprzedaż w sklepach licząc na to, że ich prośby zostaną wysłuchane. Warto zauważyć, że w tym roku pozostały nam tylko dwie niedziele handlowe – 13 i 20 grudnia.

  Sprawdź koniecznie:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.