W połowie 2019 roku wiele firm w Polsce postanowiło pójść z duchem czasu, a jednocześnie zadbać o środowisko. Nastała moda Zero Waste. Niestety nie utrzymała się ona zbyt długo. W walce z koronawirusem ekologia zeszła na dalszy plan. Działania które dotąd były realizowane by zmniejszyć ilość plastiku w kraju mogłyby przyczynić się do jeszcze większego rozprzestrzeniania COVID-19.

Zero Waste w czasach pandemii

Ekologiczny trend, który zyskał dużą popularność w Polsce w zeszłym roku polega na zminimalizowaniu ilości odpadów. W tym celu nie tylko sklepy i restauracje, ale również klienci postanowili podjąć radykalne działania. Puby i restauracje zrezygnowały z plastikowych sztućców i słomek. Nawet największe firmy takie jak McDonald’s wymieniły plastikowe rurki na papierowe. Część sklepów zamiast dotychczasowych „siatek” zaoferowała tylko i wyłącznie sprzedaż materiałowych i papierowych toreb wielokrotnego użytku. Klienci również zauważyli modę na Zero Waste i postanowili zadbać o planetę. Coraz większa liczba osób udając się na zakupy zabierała ze sobą nie tylko własną torbę, ale również opakowania na żywność na wagę.

Działania, które zostały podjęte by podążać z trendem Zero Waste niestety musiały zostać ukrócone. Szczególnie chodzi tu o możliwość pakowania żywności. Część sklepów chcąc ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się wirusa postanowiła uniemożliwić klientom kupna szynek czy serów do własnych opakowań. Ponadto w niektórych placówkach nawet bułki są pakowane przez pracowników w foliowe siatki, tak aby klienci nie mieli możliwości ich dotykać. Zaostrzenie tych procedur było konieczne, jednak spowodowało, że Zero Waste odchodzi w zapomnienie.

Czy można jeszcze być ekologicznym?

Niektóre sklepy nadal pakują żywność w pudełka od klientów, jednak jest to zdecydowana mniejszość. Pracownicy informują o niebezpieczeństwie jakim może grozić takie działanie oraz zrzucają z siebie odpowiedzialność za ewentualne zarażenie. Dlatego w tym przypadku lepiej dostosować się do sytuacji. Można być Zero Waste na inne sposoby.

Nadal przecież możemy kupować napoje czy żywność w większych opakowaniach, zmniejszając tym samym ilość plastiku. Warto zabierać na zakupy własną torbę lub decydować się na zakup papierowej. Podczas urządzania grilla zrezygnujmy z plastikowych talerzy oraz kubków. Wiele sklepów internetowych umożliwia kupno podstawowych przedmiotów stworzonych w duchu Zero Waste. Są to między innymi drewniane szczoteczki do zębów, chusteczki wielorazowego użytku czy nawet ekologiczne środki higieniczne. To są proste rzeczy, które mogą znacznie wpłynąć na naszą planetę. Mimo pandemii możemy pozostać Zero Waste.