Foto: YouTube

W środę prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował o efektach drugiego etapu prac na Cmentarzu Bródnowskim. Odkryto tam szczątki siedemnastu osób zamordowanych przez komunistów.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, nadzoruje badania archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu. Kwatera 45N na Cmentarzu Bródnowskim była przeszukiwana pod kątem nieznanych wcześniej miejsc pochówku. Prace trwały między 3 a 8 kwietnia. Przedstawiciele Instytutu chcieli w ten sposób zdobyć informacje o losach osób pomordowanych w roku 1946 na terenie więzienia karno-śledczego UB i NKWD, tzw. Toledo.

Podczas drugiego etapu prac na Cmentarzu Bródnowskim zostały odnalezione szczątki kolejnych 17 osób. Ponieważ podczas prac w 2015 r. odkryliśmy tam szczątki siedmiu, więc w sumie to już 24 osoby. Mamy do czynienia z bardzo płytkimi jamami grobowymi. Ludzi umieszczano w dołach pojedynczo. W dwóch przypadkach mamy do czynienia ze szczątkami dwóch osób w jednej jamie grobowej. Więźniowie, których szczątki znaleźliśmy, byli chowani w jakichś ubraniach, w większości mieli też ślady po butach. W kilku przypadkach mamy do czynienia z całą pewnością z uśmierceniem tzw. metodą katyńską. Przy trzech ofiarach możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z jakimiś mundurami – powiedział prof. Szwagrzyk.

Przy ciele jednej z ofiar odnaleziono ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Napisy znajdujące się na znalezisku pozwoliły zidentyfikować zamordowanego jako Bogdana Stanisława Olszewskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.