foto: Flickr.com

Jeden z najbardziej skutecznych ministrów, który od lat jest postrachem łamiących prawo w Polsce, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział: „Będziemy zmieniać politykę karną, prokuratorzy muszą mieć możliwość, by w takich sprawach żądać surowych kar, nawet do 30 lat pozbawienia wolności”.

Minister zapowiedział „radykalne” zaostrzenie kar za najpoważniejsze przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu. Skomentował tym samym niedawną sprawę uprowadzenia 18-latka.

„Ci zdemoralizowani sprawcy wyjątkowo okrutnie znęcali się nad swoją ofiarą. Przez wiele godzin bili, torturowali, gwałcili. Ale wyrok, który usłyszeli, nie jest wystarczającą karą za zło, które uczynili” — powiedział minister.

„Sprawcy okrutnych przestępstw nie mogą być karani czterema czy sześcioma latami pozbawienia wolności, bo po odbyciu połowy kary wychodzą na wolność, korzystając z warunkowego, przedterminowego zwolnienia” – stwierdził. Ocenił, że takie wyroki – jak ten, który zapadł przed gdańskim sądem – „bywają w Polsce standardem za tego rodzaju przestępstwa”.

Jego zdaniem kary powinny być „nieporównanie surowsze”, a „odpowiedzią na okrucieństwo przestępców musi być bezwzględność ze strony państwa”. „Dlatego chcę radykalnie zaostrzyć kary za najpoważniejsze przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu. Musimy w sposób zdecydowany zmienić politykę karną. Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by żądać surowych kar, nawet do 30 lat pozbawienia wolności, a sądy – by je orzekać. Wysokie kary powinny eliminować ze społeczeństwa osoby całkowicie zdemoralizowane”.

Według niego „surowe kary będą także odstraszać innych potencjalnych sprawców”. Odnosząc się do wyroku gdańskiego sądu, Ziobro powiedział, że zlecił Prokuraturze Krajowej, aby w ramach nadzoru „zadbała o to, by prokurator zażądał odpowiednio wysokich kar w stosunku do sprawców”. Jak zaznaczył, pozytywnie ocenia zapowiedź prokuratora, że w tej sprawie złoży apelację.

„Państwo musi być bezwzględne wobec zwyrodnialców. I tego żądam z całą stanowczością od prokuratorów. Żądam, by domagali się surowych kar, a jeśli będą łagodni dla takich przestępców, to będę wyciągał konsekwencje personalne” — zaznaczył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.