W wieku 74 lat zmarł w Warszawie wieloletni senator, działacz „Solidarności” i KOR, współtwórca Radia „Solidarność”, Zbigniew Romaszewski. Kilka dni temu z powodu zachłystowego zapalenia płuc trafił w stanie ciężkim do szpitala i był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej.

Zbigniew Romaszewski Foto: Michał Józefaciuk/ Wikimedia Commons
Zbigniew Romaszewski
Foto: Michał Józefaciuk/ Wikimedia Commons

Zbigniew Romaszewski urodził się 2 stycznia 1940 r. w Warszawie. Od 2011 roku był członkiem Trybunału Stanu. Wcześniej przez siedem kolejnych kadencji – od 1989 do 2011 roku – zasiadał w Senacie. Był doktorem nauk fizycznych – doktorat obronił na Instytucie Fizyki PAN, gdzie pracował od ukończenia studiów do represyjnego zwolnienia w 1983 r. Od 1976 roku współpracował, a od 1977 był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników (KSS KOR) i wraz z żoną Zofią prowadził biuro interwencyjne, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na początku lat 80′ pod jego redakcją opublikowano Raport Madrycki, omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL.  W latach 80′ działał w NSZZ „Solidarność” i współtworzył Radio „Solidarność”. Od 1982 r. do 1984 r. więziony, osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii. W 1989 podczas obrad Okrągłego Stołu był ekspertem w podzespole ds. reformy prawa i sądów. W III RP nieprzerwalnie do 2011 roku zasiadał w Senacie, od 2007 roku był jego wicmarszałkiem.

Zbigniew Romaszewski zmarł z powodu masywnego udaru pnia mózgu. Paweł Badzio, prezes Stowarzyszenia Podziemnego Radia Solidarność, powiedział IAR, że Zbigniew Romaszewski był „największym twardzielem Rzeczypospolitej„. – To wielka strata, jak gdybyśmy żegnali się z pewnym okresem heroizmu, który już dzisiaj nie jest należycie doceniany – powiedział o śmierci Zbigniewa Romaszewskiego senator Piotr Andrzejewski.

na podstawie: dziennik.pl, senat.pl, encyklopedia-solidarnosci.pl, rmf24.pl