Wreszcie! Po 65 latach od zamordowania major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” doczeka się godnego pochówku. Znamy dokładną datę uroczystości.

Msza św. żałobna odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 14.30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Po mszy szczątki polskiego bohatera zostaną odprowadzone na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. „Łupaszka” spocznie w grobie rodzinnym.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i wojskowy, z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, oraz kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – organizatora uroczystości – informuje współpracownik portalu Parezja.pl Tadeusz Płużański.

Major Szendzielarz podczas drugiej wojny światowej walczył przeciwko Niemcom, a jednocześnie bronił Polaków mieszkających na Kresach przed sowiecką partyzantką. Po rozbiciu oddziału „Kmicica”, z pozostałych partyzantów utworzył V Wileńską Brygadę AK. Wiosną 1945 roku liczyła ona już ok. 250 żołnierzy. Walkę z komunistami zakończyło aresztowanie przez MBP. Śledztwo trwało prawie dwa i pół roku. 2 listopada 1950 Zygmunt Szendzielarz skazany został przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok wykonany został 8 lutego 1951 w warszawskim więzieniu na Mokotowie.