Piątkowy dziennik włoskiej komercyjnej stacji telewizyjnej Canale 5 nazywa „polskim obozem zagłady” niemiecki nazistowski obóz Auschwitz. W sprawie zainterweniowała już ambasada RP w Rzymie.

Materiał był poświęcony obchodom Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W porannym wydaniu programu informacyjnego stacji przypomniano, że 27 stycznia to rocznica wyzwolenia „polskiego obozu zagłady” Auschwitz.

Ambasada RP we Włoszech poinformowała, że w sprawie tego sformułowania natychmiast interweniowała u kierownictwa redakcji dziennika.

Dwa dni wcześniej, przed obchodami Dnia Pamięci, polska ambasada wystosowała obszerny apel do włoskich mediów, by używać właściwego określenia w odniesieniu do obozu Auschwitz i przypomniała, że poprawna nazwa, zaaprobowana przez UNESCO, to: „Auschwitz Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”.

W styczniu polska placówka dyplomatyczna we Włoszech interweniowała także w redakcjach agencji Ansa i dziennika „Corriere della Sera”, gdzie również napisano o „polskim obozie”. Interweniowano też w redakcji dziennika telewizji RAI.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.