Od wczoraj do 25 września na stronie PKP Intercity trwa plebiscyt na nazwy pociągów. Wśród propozycji nazwiska bohaterów walk o niepodległość.

Od wczoraj można głosować na nazwy dla dziesięciu pociągów PKP Intercity, które będą kursować od nowego rozkładu jazdy 2016/17. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, którzy przygotowali propozycje nazw. Głosowanie potrwa do 25 września.

Wśród propozycji przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie można wybierać między tytułami dzieł malarstwa i rzeźby, a także między nazwiskami wybitnych przedstawicieli malarstwa polskiego. I tak, znalazły się tam „Pomarańczarka” – obraz Aleksandra Gierymskiego, „Kuropatwy” i „Bociany” – autorstwa Józefa Chełmońskiego czy „Stańczyk” Jana Matejki.

Z kolei Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zaproponował dla pociągów nazwy pochodzące od nazwisk postaci związanych z walkami o niepodległość. Wśród nich znajdujemy między innymi nazwiska Witolda Pileckiego, Józefa Hallera, Józefa Piłsudskiego, Józefa „Kurasia” Ognia czy Danuty Siedzikówny „Inki”. W palecie propozycji znalazło się także nazwisko wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Do każdej z propozycji dołączono krótki opis dzieła lub postaci. Głosowanie odbywa się na facebookowym profilu “PKP Intercity. Pociąg do podróży”.

kresy.pl/ Rynek Kolejowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.