Amerykański think tank zwolnił żonę Radosława Sikorskiego Anne Applebaum z powodu tez, jakie wystosowała w artykule na temat Smoleńska.

Anne Applebaum, żona byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, została zwolniona z prestiżowego amerykańskiego think tanku Center for European Policy Analysis. Powodem jest jej artykuł z „The Washington Post” pt. „In Poland, a preview of what Trump could do to America”, który ukazał się 19 września.

Wśród tez Applebaum znalazła się ta, że gen. Andrzej Błasik miał kazać pilotom Tu-154M za wszelką cenę lądować na smoleńskim lotnisku.

Sprawę skomentował szef MSZ-u Witold Waszczykowski: „Myślę, że najlepszym komentarzem jest to, że jeden z istotnych think tanków, czyli zespołów analitycznych w Waszyngtonie, który zatrudniał do tej pory panią Anne Applebaum, po tym artykule zwolnił ją ze współpracy. Uznał, że jest to niedopuszczalna ingerencja w wewnętrzne sprawy państwa, które jest przedmiotem zainteresowania tego think tanku”.

Prezydent Andrzej Duda powiedział z kolei: „O ile mi wiadomo, bo też zapoznałem się tylko z przekazem medialnym w internecie, jeśli chodzi o treść tego artykułu, to pani Anne Applebaum opowiada tam w ogóle rzeczy nieprawdziwe, które nigdy nie miały miejsca. Szkoda więc, że tak uznana dziennikarka podaje nieprawdę”.