Niedziela Palmowa to święto, które odbywa się dokładnie tydzień przed Wielkanocą. Co roku stroiliśmy na ten dzień własnoręcznie wykonane palmy i to z nimi udawaliśmy się na uroczystą mszę świętą. Jednak mimo, że większość chrześcijan chętnie uczestniczy w tym święcie, mało kto wie jaka jest jego historia i skąd wzięła się jego nazwa.

Niedziela Palmowa – historia.

Święto zwano również Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Kwietną lub Wierzbną. Jest ono świętem ruchomym, przypadającym zawsze 7 dni przed Wielkanocą. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy, którego wjazd opisali wszyscy Ewangeliści. Rozpoczyna ono Wielki Tydzień, czyli okres duchowego przygotowania do świąt. Jak możemy znaleźć na stronie wikipedia.org:

„Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza.”

Skąd wzięła się nazwa?

Wiele osób zastanawia się skąd wzięła się tradycja tworzenia palm i sama nazwa tegoż święta. Niedziela Palmowa upamiętnia dzień przybycia Chrystusa do Jerozolimy, gdzie witający go lud ciesząc się i wiwatując rzucali mu pod nogi szaty oraz gałązki palm.

Palma wielkanocna jest również symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, dzięki czemu stała się symbolem nadchodzących świąt Wielkanocnych.

Przesądy związane z palmami.

  • By chronić przyszłe zbiory przed suszą, z poświęconych palm wyjmij gałązki wierzbowe, a utworzone z nich krzyżyki poutykaj w glebie na polach.
  • Chcąc uchronić swoje gospodarstwo przed biedą, warto uderzyć poświęconą palmą trzykrotnie w każdy kąt lokalu. By magia zadziałała palmę należy zachować do kolejnej Wielkanocy.
  • Rolnicy powinni pogładzić swoje zwierzęta gospodarskie poświęconą palmą by zapewnić im zdrowie. Umieszczając kawałek palmy w ulu możemy spodziewać się, że pszczoły naprodukują wyjątkowo dużo miodu.
  • By uniknąć bólów głowy i chorób gardła warto połknąć bazię z poświęconej palmy.

Dzisiejsza Niedziela Palmowa jest zupełnie inna niż poprzednie. Nie możemy przystroić palmy z pięknych dekoracji czy wybrać się do kościoła i razem z bliskimi świętować ten wspaniały dzień. Jednak nie zapominajmy o nim, ponieważ jest to ważny czas dla każdego. Wspólnie z rodziną stwórzmy wyjątkową palmę z rzeczy znalezionych w domu, a następnie usiądźmy razem przed telewizyjną transmisją mszy. Nie będzie to Niedziela Palmowa jaką dotychczas pamiętaliśmy, ale sprawmy by była warta zapamiętania.