fort. Flickr.com

Trwają uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania NSZ. W oddawanie hołdu polskim bohaterom włączył się prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda skierował list do uczestników uroczystości, które odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Żołnierze NSZ – jak podkreślił prezydent – należeli do „najwartościowszych bojowników o wyzwolenie Polski”.

Dziękuję organizatorom obecnych uroczystości, a także działaczom i uczonym, dzięki zaangażowaniu których coraz lepiej znamy prawdę o dziejach Narodowych Sił Zbrojnych i zasługach ich żołnierzy dla niepodległości naszej ojczyzny – napisał Andrzej Duda.

Walcząc mężnie przeciwko dwóm wrogom, stawali zarazem w obronie ludności przed infiltracją sowiecką i pospolitym bandytyzmem. Swoimi działaniami bojowymi zapisali chlubne karty podczas powstań – Warszawskiego i antykomunistycznego. Należeli do niezłomnych przeciwników powojennego reżimu, kontynuując – jako Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – walkę z czerwonymi o Polskę biało-czerwoną. Stworzyli w wielu regionach kraju silne oddziały partyzanckie, tajne struktury, które przez długie lata podtrzymywały w rodakach ducha oporu, wierności idei narodowej oraz nadzieję na odrodzenie suwerennego państwa polskiego – dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że jesteśmy winni żołnierzom NSZ cześć i pamięć. Podziękował również tym, którzy przyczyniają się do upowszechnienia autentycznej wiedzy o NSZ i przywracania ich żołnierzom dobrego imienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here