Foto: pl.wikipedia.org

Gabinet Ewy Kopacz pokazuje swoje priorytety – w tym roku, aż 450 Ukraińców podejmie studia na  koszt państwa polskiego w szkołach wyższych, podczas gdy tylko 100  najzdolniejszych polskich studentów otrzyma zagraniczne stypendia.

Od stycznia 2015 r. ruszył kolejny etap programu  „Polski Erasmus dla Ukrainy” dzięki któremu naukę rozpocznie  400 studentów i 50 doktorantów. W ubiegłym roku w ramach tego samego programu na koszt państwa polskiego uczyło się 100 studentów z Ukrainy.

Stypendyści, oprócz darmowej nauki otrzymują m. in. miesięczną zapomogę na pokrycie kosztów utrzymania w wysokości 900 zł. Całkowity roczny koszt programu ma wynieść 10,7 mln zł.

„Liczę, że młodzi ludzie, którzy przyjadą do Polski na stypendia, wrócą na Ukrainę z pomysłami na budowanie demokratycznego państwa, które będzie ważną częścią Europy” – tłumaczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Program stypendialny skierowany do najzdolniejszych polskich studentów, co prawda ma wyższy budżet, wynoszący 18,5 mln zł, jednak skorzysta z niego tylko 100 studentów.

na podstawie: money.pl / polskiepiekielko.pl