Foto: zh.wikipedia.org

2 września 1945 roku został podpisany akt kapitulacji Cesarstwa Japonii. Tym samym doszło do zakończenia II wojny światowej na świecie. 

Akt kapitulacji został podpisany na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS „Missouri”. O godz. 9.00 podpisy złożyli gen Douglas MacArthur, jako przedstawiciel sił alianckich oraz minister spraw zagranicznych Japonii Mamoru Shigemitsu z gen. Yoshijirō Umezu. Przy podpisywaniu kapitulacji obecni byli także przedstawiciele: USA, ZSRR, Chin, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji i Nowej Zelandii.

Kapitulację spowodowały przede wszystkim dwa amerykańskie ataki z użyciem bomby atomowej na miasta: Hiroszimę i Nagasaki. Początkowo niektórzy wojskowi chcieli prowadzić wojnę aż do ostatniego żołnierza, korzystając także z kamikadze w celu zabicia jak największej liczby obcych żołnierzy, jednak cesarz Japonii wyraził wolę zakończenia walk. Ta decyzja powodowała wiele protestów i chęć przeprowadzenia puczu, który ostatecznie się nie powiódł. 

Od podpisania kapitulacji do 28 kwietnia 1952 roku Japonia znajdowała się pod okupacją amerykańską. 

Przypomnijmy, że II wojna światowa w Europie zakończyła się już 8 maja 1945 rok, gdy III Rzesza podpisała ostateczną kapitulację. Na świecie zakończyła się dopiero po podpisaniu przez Japonię aktu kapitulacji. 

Na podstawie: wikipedia.org