Foto: www.madrescarmelitasdescalzas.net
Foto: www.madrescarmelitasdescalzas.net

Dzisiaj przypada 72. rocznica śmierci pierwszej Żydówki, która została kanonizowana. Edyta Stein zginęła w komorze gazowej w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau.

Edyta Stein była karmelitanką św. Teresy Benedykty od Krzyża. Została kanonizowana w 1998 roku przez Jana Pawła II. W rocznicę jej śmierci Kościół Katolicki wspomina także ofiary Holokaustu.

Święta urodziła się we Wrocławiu w 1891 roku. Mimo, że z pochodzenia była Żydówką, jako nastolatka uważała się za ateistkę. Również we Wrocławiu ukończyła germanistykę, historię oraz psychologię, ale była także filozofem. Gdy miała 30 lat nawróciła się i przeszła na katolicyzm. Po dwunastu latach wstąpiła do zakonu karmelitanek, przyjmując imię Teresy Benedykty od Krzyża. Na skutek prześladowań w 1938 roku została przeniesiona do zakonu w Echt w Holandii.

Gestapo aresztowało ją 2 sierpnia 1942 roku i osadziło w Amersfoort, a po dwóch dniach przeniosło ją do obozu zbiorczego w Westerbork. 7 sierpnia przewieziono ją do Auschwitz. W transporcie oprócz Stein znajdowało się ok. 1 tys. Żydów oraz kilkadziesiąt chrześcijan, w tym także siostra świętej – Róża.

Na rampie kolejowej pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz-Birkenau I a Judenrampe hitlerowcy dokonali selekcji więźniów. Niespełna połowę z nich Niemcy skierowali do obozu, a resztę, w tym siostry Stein zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór obozu.

Niemiecki obóz w Auschwitz hitlerowcy założyli w 1940 roku. Początkowo mieli znajdować się tam Polacy. Dwa lata później powstał obóz Auschwitz II-Birkenau, w którym gładzono Żydów. W Auschwitz hitlerowcy zabili co najmniej 1,1 mln ludzi, przede wszystkim Żydów, ale również Polaków, Romów, jeńców sowieckich oraz ludzi innych narodowści.

Na podstawie: gosc.pl