31 sierpnia 1939 roku polska prasa dużo miejsca poświęcała postawie Anglii i III Rzeszy Niemieckiej w stosunku do zbliżającego się konfliktu. Było już jasne, że wojna wkrótce wybuchnie. Nikt jednak nie przewidywał, że skończy się tak tragicznie dla Polski.

Uczenie się historii tylko z współcześnie napisanych książek ma jedną mocną wadę – nie oddaje nastrojów, jakie panowały w danym czasie, ani poziomu ówczesnej wiedzy. Postanowiłem więc, przy pomocy wycinków prasowych, pomóc naszym czytelnikom wczuć się w to, co mogli odczuwać nasi rodacy w przeddzień II wojny światowej, której 75. rocznicę będziemy jutro obchodzić.

„Gazeta Polska” swoją pierwszą stronę poświęciła informacji o powszechnej mobilizacji oraz m.in. relacji z posiedzenia Izby Gmin. Czytelnicy tego czasopisma jeszcze nie wiedzieli, że zapowiedzi naszych zachodnich sojuszników okażą się nic nie warte. Wydawało się, że jeżeli Hitler podniesie rękę na Polskę to cała Europa chwyci za broń. W chwili, gdy rozkręca się konflikt rosyjsko-ukraiński jest to dla nas ogromną przestrogą….

Gazeta Polska 31 08 1939

Gazeta Polska 31 08 1939
Czyż nie wyglądało to optymistycznie?
Najgorsze dopiero miało nadejść, ale to i tak były niespokojne czasy. Polski sukces przy udziale brytyjskiego premiera. Czy nie wydaje się to znajome?

exprpor Untitled 7