Z racji położenia geograficznego Polska może stać się najważniejszym partnerem Chin w naszym regionie Europy, a może nawet na całym kontynencie – powiedział PAP Jacek Bartosiak. Zastrzegł, że polskie elity musiałyby tego chcieć i potrafić to zrealizować. Jeśli zaś Polska nie odpowie na chińską propozycję, to Pekin znajdzie innego sojusznika w regionie.

„Za kilkadziesiąt lat może się okazać, że system gospodarczy świata inaczej wygląda, a Polska ma w nim nowe miejsce. Inne – nie wiadomo, czy lepsze, czy gorsze, w zależności jak Polska rozegra tę kartę, ale inne. Jeżeli Nowy Jedwabny Szlak się uda. Jeżeli się nie uda, to wiele się nie zmieni. Natomiast na pewno jest to próba nowego rozdania w systemie gospodarczym świata” – mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. geopolityki i geostrategii Jacek Bartosiak.

Według niego chiński prezydent Xi Jinping przyjechał do Polski z przygotowanymi propozycjami i koncepcjami dotyczącymi Polski właśnie w kontekście NJS. „Moim zdaniem ważniejsze jest to, jak strona polska jest przygotowana i jak rozumie, o co chodzi w tej wizycie” – zaznacza. „Jest to kwestia, która może decydować o najbliższych kilkudziesięciu latach w zakresie tego, jak Polska może się rozwijać, bez przesądzania, czy w ten sposób, czy w tamten, ale ma to fundamentalne znaczenie. Warto sobie z tego zdawać sprawę” – powiedział Bartosiak.

Zaznacza również, że z racji swojego położenia w ramach projektu NJS Polska ma szansę stać się najważniejszym partnerem Chin w Europie Środkowej i Wschodniej, a być może nawet na całym kontynencie. Tak też jest postrzegana w Pekinie. „Pytanie tylko, jak nasze elity będą w stanie zrozumieć to, skonceptualizować i implementować, oraz czy będą chciały” – zastrzegł Bartosiak. Dodał, że ponieważ geografia w tym kontekście jest niezmienna, jesteśmy dla Chin partnerem optymalnym. „Natomiast wiadomo: jak nie będziemy chcieli, to będzie wybrany inny” – zakończył ekspert.

źródło: Kresy.pl / PAP