Każdy z was zapewne wie czym jest Bitcoin. Nie wszyscy jednak jesteśmy oswojeni z nim na co dzień lub z niego korzystamy. Pierwsza kryptowaluta nie doczekała się jeszcze masowych, globalnych zastosowań w transakcjach jednak jego wartość w ostatnich tygodniach stale rośnie. 16 grudnia 2020 na pewno zostanie na długo zapamiętany przez inwestorów. To dzień w którym cena Bitcoina przekroczyła swoje historyczne maksima i przekroczyła poziom 20000 dolarów za sztukę!

Czy cena Bitcoina będzie nadal rosła w 2021 roku?

Po przekroczeniu magicznej, okrągłej wartości 20000 dolarów (ponad 80000 zł) za jedną sztukę cena Bitcoina nie zwalnia tempa i nadal rośnie. W momencie pisania tego artykułu oscyluje w okolicach 22600 dolarów za sztukę co oznacza wartość około 824000 złotych za 1 Bitcoina. Czy ta cena będzie nadal rosła? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Patrząc jednak z punktu widzenia analizy technicznej wykresów raczej należałoby spodziewać się dalszych wzrostów. Gdy cena danego waloru przekracza dynamicznie (duża zielona świeca japońska) oznacza to wyłamanie tzw. oporu czyli technicznej “blokady cenowej”. Gdy opór jest wyłamywany staje się tzw. wsparciem czyli poziomem poniżej którego w najbliższym czasie cena raczej nie spadnie. Można to zauważyć w ostatnich tygodniach gdy cena dotarła do poziomów 17-19 000 dolarów i od tego poziomu odbiła się i zaczęła spadać. Ta konsolidacja na tych poziomach trwała około miesiąca zanim popyt wyszarpnął cenę na nowe szczyty. W tym momencie wykres nie ma przed sobą żadnych oporów technicznych więc może rosnąć jeszcze przez dłuższy czas w myśl powiedzenia „sky is the limit”.

Czy warto w tym momencie kupować Bitcoina?

Na tak postawione pytanie niestety nikt nie zna jednoznacznej odpowiedzi. Rynek szyfrowanych walut elektronicznych jest bardzo chwiejny i niestabilny. Cena po gwałtownych wzrostach potrafi też głęboko i szybko zanurkować. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w tym momencie zakup Bitcoina możliwy jest za ponad 80000 złotych co wydaje się bardzo wygórowaną ceną na pierwszy rzut oka. Jednak jeśli obecny trend wzrostowy się utrzyma to kto wie możliwe, że w najbliższych dniach lub tygodniach jego cena dotrze w okolice 25000 dolarów za sztukę czyli około 100000 złotych za jednego. Tego jednak nie wiemy na 100%. Patrząc sceptycznie to od wiosny Bitcoin urósł już z poziomu 5000 dolarów za sztukę (podczas marcowego dołka w trakcie krachu na światowych giełdach) do ponad 20000 dolarów. Oznacza to zwrot z inwestycji około 400% w niecały rok. Sporo. Często nawet najlepsze akcje na giełdzie w trakcie hossy nie notują takich wzrostów.

Gdzie najłatwiej kupić Bitcoina?

Na samym początku istnienia tej kryptowaluty w zasadzie nie dało się jej kupić gdyż nie było jeszcze platform służących do jego handlu. Z czasem jednak zaczęły zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu kolejne giełdy bitcoin i kryptowalut. Dziś takich miejsc gdzie można kupić Bitcoina za waluty tradycyjne jest wiele także w Polsce. Do najbardziej popularnych należą kantory oraz bitomaty oraz giełdy. Właściwa giełda Bitcoin daje automatycznie portfele do przechowywania tej oraz innych kryptowalut dzięki czemu nie musicie szukać sposobów na ich przechowywanie. Giełda kryptowalut ma także taką zaletę, że możecie również zacząć inwestować w inne projekty, a niekoniecznie w Bitcoina. Istotnym jest jednak to aby dana giełda bitcoinów umożliwiała ich zakup za waluty tradycyjne, fiducjarne czyli tzw. FIAT. W przypadku inwestorów z polski oczywistym jest, że interesuje nas zakup Bitcoina za złotówki. Jest to ważne ponieważ większość znanych platform obsługuje tylko najpopularniejsze globalne waluty jak Euro czy Dolary.

Podsumowanie oraz ostrzeżenie o ryzyku inwestycyjnym

Bitcoin niewątpliwie przyżywa swoją kolejną hossę. Czy i kiedy ona się skończy i dojdzie do głębszej korekty? Tego nie wie nikt. Możliwe jednak, że zanim to się wydarzy Bitcoin będzie nadal piął się w górę gdyż wyłamywanie historycznych maksimów oznacza, że nie ma technicznych oporów przez wykresem. Pamiętajcie jednak, że inwestowanie w Bitcoina lub inne kryptowaluty wiąże się bardzo dużym ryzykiem utraty części lub nawet całego kapitału. Ten artykuł nie ma na celu zachęcenia was do inwestowania w pierwszą kryptowalutę oraz nie stanowi doradztwa inwestycyjnego w myśl obowiązujących przepisów prawa.  Inwestorzy posiadający w portfelach tą kryptowalutę na pewno są zadowoleni z ostatnich wzrostów wartości. Życzymy wam wszystkim aby jego cena nadal rosła i wygenerowała wam spore profity. Możliwe, że hossa potrwa także w 2021 roku. Pamiętajcie jednak, że poprzednia hossa z przełomu 2017 i 2018 roku bardzo szybko i gwałtownie się skończyła. Bądźcie ostrożni i inwestujcie tylko takie pieniądze jakie możecie stracić!

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here