Sukces ma wielu ojców. Powiedzenie to sprawdziło się również w kontekście zwycięzcy Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Vive Tauronu Kielce i chcącego ogrzać się w blasku Mistrza Polski posła Dominika Tarczyńskiego z PiS-u.

W maju na kieleckim Rynku odbyła się wielka feta Vive Tauronu Kielce. Zawodnicy, działacze i fani mieli co świętować. Mistrzostwo Polski, Puchar Polski i zwycięstwo w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych. Swoje trzy grosze postanowił przy okazji wielkiego sukcesu wtrącić poseł partii rządzącej Dominik Tarczyński. Okazało się jednak, że zamiast banałów i frazesów, padła konkretna deklaracja.

To wielki triumf klubu. Vive zasługuje na większy obiekt, który pomieści na trybunach więcej kibiców. Dlatego proszę spojrzeć na moje usta. Obiecuję, że nowa hala zostanie zbudowana – obiecał.

Dopytywany o szczegóły dodał, że chodzi o halę na 15 tysięcy osób i że powstanie ona do końca obecnej kadencji Sejmu, czyli do roku 2019.

Minęły tygodnie, później miesiące, emocje opadły i temat nowej hali przycichł. Sprawy w swoje ręce postanowił wziąć inny poseł ze świętokrzyskiego Piotr Liroy-Marzec z Kukiz’15. Na początku grudnia wystosował on interpelację w tej sprawie do Ministerstwa Sportu i Turystyki.

(…) MSiT nie pozyskuje środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, jak również nie finansuje inwestycji w całości, a jedynie udziela wsparcia finansowego. Inwestor decydując się na budowę obiektu sportowego, może ubiegać się o dotację z MSiT (progi dofinansowania określają poszczególne programy inwestycyjne wdrożone w MSiT – co do zasady wysokość dofinansowania może wynieść do 33% lub do 50% wydatków kwalifikowanych inwestycji), natomiast pozostałe środki musi zapewnić we własnym zakresie, w tym również może je pozyskać z innych źródeł zewnętrznych.

Do chwili obecnej nie wpłynął do MSiT wniosek inwestycyjny o dofinansowanie budowy hali sportowej w Kielcach. W pierwszym i drugim kwartale 2017 roku MSiT będzie prowadziło nabory wniosków do programów inwestycyjnych na rok przyszły. Inwestor, który podejmie się realizacji przedmiotowej inwestycji, może ubiegać się o wsparcie finansowe, składając do MSiT wymagane dokumenty aplikacyjne (…)  – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

W związku z tym postanowiliśmy poprosić posła Tarczyńskiego o wyjaśnienia w tej sprawie. Przypomnieliśmy panu posłowi jego obietnicę, przedstawiliśmy też kluczowy fragment odpowiedzi urzędników MSiT. Niestety na pytanie o to, czy zamierza cokolwiek w tej sprawie zrobić, dwukrotnie nie udzielił żadnej odpowiedzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.