Colorful fireworks for the Bordeaux Wine festival, France

Noc sylwestrowa nieodłącznie kojarzy się z fajerwerkami, które tak pięknie rozświetlają niebo i cieszą oczy. Nic więc dziwnego, że przy organizacji różnych imprez może wpaść do głowy pomysł, by skorzystać z tego wystrzałowego dodatku nie tylko o północy w Sylwestra. Czy jest to jednak dozwolone i co na ten temat mówi prawo?

Fajerwerki nie tylko w sylwestra – czy to możliwe?

Z „fajerwerkowym” tematem można często się spotkać w kontekście miejskich imprez, ale raczej w formie wskazującej na fakt, iż używanie wyrobów pirotechnicznych jest zakazane przez przepisy prawa. Władze miasta często formułują ten przekaz właśnie w ten sposób. Policja też zdaje się w to brnąć, mówiąc iż w miejscach publicznych (za wyjątkiem 31.12 i 1.01) używanie wyrobów pirotechnicznych jest zakazane.

Owszem – zakaz jest, ale poza 31 grudnia i 1 stycznia dotyczy on wyłącznie:

  • miejsc publicznych,
  • używania podczas ciszy nocnej.

Zatem nikogo nie powinien gorszyć fakt, iż można się spotkać z pokazem fajerwerków w ramach różnego rodzaju wydarzeń – od urodzin, przez śluby, po wszelkiego rodzaju prywatne imprezy, czy uroczystości.

Pokaz fajerwerków na własnym ogródku – można?

Okazuje się, że tak – jest to dozwolone. Odpalanie fajerwerków może się odbywać na każdym terenie prywatnym jest możliwe, o tyle o ile wyraził na to zgodę właściciel tego miejsca. Ta sama sytuacja ma podczas wesel i innych wydarzeń, jeśli właściciel posesji nie ma nic przeciwko, aby takie pokazy pirotechniczne miały miejsce – jest to jak najbardziej zgodne z prawem, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku w ich trakcie.

Należy jednak pamiętać, że nie może się to odbywać bez względu na zgodę właściciela, gdy jest już cisza nocna. Zatem po godzinie 22 nie może mieć miejsca pokaz pirotechniczny. Wtedy, gdy zasada ta zostanie przekroczone, trzeba się spodziewać negatywnych konsekwencji – zgodnie z przepisami dotyczącymi zakłócania spokoju, spoczynku nocnego, jak również porządku publicznego. O tym wszystkim należy pamiętać, jeśli ma się w planach organizowanie takiego pokazu. Pokazy można przeprowadzać we słanym zakresie kupując zestawy do samodzielnego odpalania np. w sklepie PyroTech SHOP.

Na to uważaj: zakłócanie porządku publicznego a pokazy pirotechniczne

Przede wszystkim należy podkreślić, iż użycie wyrobów pirotechnicznych godzi w porządek publiczny i spokój tylko wtedy, gdy nosi znamiona wybryku. To znaczy, że byłoby to zajście w konkretnych okolicznościach, gdzie w danym otoczeniu i miejscu, jak również czasie doszłoby do pokazu fajerwerków, które powodowałoby w ocenie społecznej negatywne emocje.

Jeśli więc pokaz fajerwerków jest w danym kontekście zgodny z normami i w żaden rażący sposób nie koliduje z nimi – nie może być klasyfikowany jako wybryk w ujęciu prawa. Warto mieć tego świadomość – szczególnie jeśli planuje się organizację takiego pokazu. Przydatne może być tutaj rozeznanie, gdzie można znaleźć odniesienie do podstawy prawnej, która to wszystko reguluje. Odsyłamy tutaj do Art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń, gdzie jest to szczegółowo opisane i rozwiewa wszelkie wątpliwości co do fajerwerk i możliwości ich użytkowania.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.