Facebook

Dziś w Gdańsku odbyła się Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Wzięło w niej udział ponad 10 tys. osób oraz kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w bazylice pw. św. Brygidy. O godzinie 12 rozpoczęła się Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W wydarzeniu udział wzięli m.in. kombatanci, a wśród nich: kpt. Władysław Dobrowolski, uczestnik Akcji “Burza”, represjonowany przez UB i NKWD oraz Janina Brzozowska, łączniczka AK na Podlasiu.

To dla mnie wyjątkowa chwila. Słyszę młodych ludzi, którzy skandują “Cześć i chwała bohaterom” patrząc w kierunku moim i moich koleżanek i kolegów. Nie sądziłem, że tego doczekam – powiedział kapitan Dobrowolski.

Wtórowała mu Janina Brzozowska.

Byłam łączniczką Armii Krajowej na Podlasiu, potrafiłam posługiwać się bronią. Po wojnie UB deptało mi po piętach. Uniknęłam tragicznego losu, który stał się udziałem wielu moim rówieśników. Żałuję, że nie ma ich dzisiaj z nami. Cześć ich pamięci.

W Defiladzie udział wzięło kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, młodzież szkolna, gimnazjalna i licealna oraz kibice z całej Polski.

1 KOMENTARZ

  1. Szanowna Redakcjo. Bardzo proszę o nie zastępowania określenia “Żołnierze Wyklęci”, określeniem ” Żołnierze Niezłomni”. Jest to poważny błąd z waszej strony (mam nadzieję, że nieświadomy). Żołnierzami niezłomnymi byli również Ci, którzy walczyli pod Monte Casino, Westerplatte czy w bitwie o Anglię. W tym przypadku mówimy o konkretnych żołnierzach, którzy walczyli z komunistyczną władzą i tych żołnierzy określamy przede wszystkim mianem Żołnierzy Wyklętych. Podstawianie innych określeń nie dość, że zafałszowuje charakter Tych konkretnych bohaterów to dodatkowo działa na szkodę historii.

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.