ADN-ZB/Zimmermann 29.6.88 Berlin: Gespräch im ZK Der Generalsekretär des ZK der SED und Vorsitzende des Staatsrates der DDR, Erich Honecker, empfing das Mitglied des Politbüros des ZK der PVAP, den Minister des Innern der VR Polen, Waffengeneral Czeslaw Kiszczak (l.), zu einem freundschaftlichen Gespräch. Daran nahm das Mitglied des Politbüros des ZK der SED Armeegeneral Erich Mielke (2.v.r.) , Minister für Staatssicherheit, teil.

Historyk Sławomir Cenckiewicz poinformował na swoim Facebooku, że w pracach prokuratorów IPN dotyczących archiwum z dokumentami ws. „Bolka” uczestniczy córka generała Kiszczaka. Według portalu niezależna udział w nich bierze również syn Kiszczaka.

Oględziny dokumentów wydanych przez Marię Kiszczak dokonywane są aktualnie przez prokuratorów i archiwistów w siedzibie IPN.  Zgodnie z KPK za zgodą prokuratora w przeszukaniu może uczestniczyć oprócz osoby, u której przeszukanie jest dokonywane, również osoba przez nią wskazana. Natomiast osoba ta nie uczestniczy w przeprowadzanych oględzinach dokumentów poza miejscem przeszukania – napisał Cenckiewicz.

Historyk dodał, że możliwość uczestnictwa córki gen. Kiszczaka istniałaby w przypadku wytworzenia przez nią dokumentów. Wtedy mogłaby zostać dopuszczona do oględzin w charakterze świadka.

Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby córka i syn Czesława Kiszczaka uczestniczyli w oględzinach i zapoznawali się z treścią dokumentów poddawanych oględzinom, to uprawnienie wyłącznie prokuratora i powołanych biegłych. Na jakiej podstawie osoba ta pozna treść przejętych dokumentów przed osobami uprawnionymi do zapoznania się z dokumentami? – pisze Cenckiewicz.

Rzecznik Instytutu potwierdził, że w oględzinach biorą udział przedstawiciele rodziny generała.

Wszystko odbywa się zgodnie z procedurami – zapewnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.