Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Górnicy wobec bezczynności polskiego rządu w sprawie importu węgla z Rosji, postanowili samodzielnie zmierzyć się z tym problemem. Dziś rano, przed 4 około 200 osób zablokowało transport tego surowca na przejściu w Braniewie. 

Jak zgodnie podkreślają uczestnicy protestu, podczas gdy polskie kopalnie są zamykane, podczas gdy na placach piętrzą się hałdy wydobytego węgla – korzystają Rosjanie zarabiający na imporcie tego surowca do Polski klika miliardów złotych rocznie. Protestujący zapowiadają, że mogą blokować tory nawet do końca tygodnia, domagają się również przyjazdu przedstawicieli rządu którym chcą wręczyć postulaty.

Wśród haseł, które mieli na transparentach górnicy znalazły się m.in: „Rząd Polaków oszukuje, węgiel z Rosji importuje”, „PO-PSL likwidator państwowego górnictwa”. 

Na stronie solidarnoscgornicza.pl czytamy: „nadmierny import węgla z Rosji jest jedną z głównych przyczyn pogarszającej się sytuacji sektora. W coraz bliższej perspektywie może grozić likwidacją kolejnych kopalń i tysięcy miejsc pracy”.

Tylko w 2013 roku do Polski trafiło 11 milionów ton importowanego węgla, a od stycznia do kwietnia 2014 kolejne 2,5 tony.

Zdaniem Jarosława Grzesika obecna sytuacja jest patologiczna, ponieważ na placach leżą tony polskiego węgla a do kraju sprowadzamy gorszy jakościowo z Rosji.

na podstawie: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here