Butla gazowa jest bardzo popularnym źródłem energii, z którego na co dzień korzysta wiele gospodarstw domowych w Polsce. Jest to rozwiązanie, któremu nie sposób odmówić licznych zalet, niemniej trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, aby eksploatacja butli była w pełni bezpieczna.

Sprawdzone źródło pochodzenia

Decydując się na zakup lub wymianę butli gazowej, trzeba wybierać wyłącznie sprawdzone źródła takie jak Amerigas. Tylko oryginalna butla z gazem spełnia standardy z zakresu bezpieczeństwa, jest na gwarancji i ma plomby na zaworach. Warto również pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy dostawca ma przydzielony określony kolor butli, co ułatwia jego identyfikację. Dobry dostawca to również gwarancja tego, że w butli znajduje się deklarowana ilość gazu.

Przechowywanie i podłączanie

Butla z gazem musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Absolutnie nie wolno trzymać jej w pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura – powyżej 35 st. C. Niedopuszczalne jest też wystawianie jej na działanie słońca. W momencie, gdy dochodzi do przegrzania butli, istnieje spore ryzyko wybuchu spowodowane przekroczeniem dozwolonego ciśnienia. Zakazane jest również umieszczanie butli w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń, które mogą powodować iskrzenie. Oprócz tego przy podłączaniu butli trzeba przestrzegać wskazówek udzielonych przez dostawcę. Na uwagę zasługują tu butle NANO od Amerigas. Opinie użytkowników potwierdzają, że ich obsługa jest bardzo prosta i nie sprawia problemów – wszystko dzięki specjalnemu reduktorowi Klik-On pozwalającemu podłączyć butlę bez użycia narzędzi. Przy tej okazji wypada też nadmienić, że butlę gazową można transportować jedynie w pozycji pionowej.

Przeglądy instalacji gazowej

Bezpieczeństwo użytkowania butli z gazem zależy w bardzo dużej mierze od systematycznych przeglądów instalacji gazowej. W Polsce są one zresztą obowiązkowe – w gospodarstwach domowych trzeba przeprowadzać je raz w roku. Powinna dokonywać tego wyłącznie osoba, która posiada stosowne uprawnienia.

Sprawdzanie stanu węża gazowego i reduktora

Zalecane jest, aby wąż gazowy był wymieniany nie rzadziej niż co 3 lata, a reduktor nie rzadziej niż co 10 lat, niemniej zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Trzeba też na bieżąco trzymać rękę na pulsie. Jakiekolwiek uszkodzenie, nawet najdrobniejsze, kwalifikuje wąż czy reduktor do natychmiastowej wymiany. W przeciwnym razie instalacja przestanie być szczelne, co wiąże się z prawdopodobieństwem wybuchu gazu.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski