Kiedy zaczynamy przygodę z nowym sportem, zazwyczaj brakuje nam cierpliwości. Zastanawiamy się, ile czasu potrzeba, by zobaczyć pierwsze efekty. Szukamy optymalnej formy treningu – tak, by “wycisnąć” z aktywności jak najwięcej. Nie inaczej jest z pole dance. Co ile ćwiczyć, by robić to poprawnie i efektywnie?

Trening pole dance – częstotliwość

Trenować możesz tak często, jak tylko zechcesz. O ile pozwala Ci na to zdrowie i czujesz satysfakcję, możesz to robić nawet codziennie. Niemniej, w przypadku większości osób taka częstotliwość byłaby zabójcza. Wszystko ze względu na to, że mięśnie nie miałyby czasu na regenerację. Dodatkowo rura pole dance jest wymagającym przyrządem – angażuje całe ciało. Brak odpoczynku po tak intensywnych ćwiczeniach zwiększa ryzyko kontuzji i zazwyczaj wpływa negatywnie na samopoczucie. Im bardziej przemęczone mięśnie, tym trudniejsze może być robienie postępów.

Zatem jaką częstotliwość się zaleca? W przypadku osób początkujących, które do tej pory nie były aktywne sportowo, w zupełności wystarczy trening raz w tygodniu. Po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń można zwiększyć intensywność według potrzeb, np. trenując 2-3 razy w tygodniu. Ponad 4 razy na tydzień ćwiczą zazwyczaj profesjonaliści, chociaż oczywiście każdy, kto lubi taką aktywność, może ją uprawiać tyle razy, ile tylko zechce. Nie ma żadnych sztywnych zasad, których należy się trzymać.

Kiedy widać pierwsze efekty?

Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń pole dance są widoczne już po ok. 2-3 miesiącach. Oczywiście czas ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Wszystko zależy od częstotliwości ćwiczeń, intensywności i stanu wyjściowego. Pewnym jest natomiast, że postępy można robić na każdym treningu – wystarczy odrobina samodyscypliny. By szybciej osiągnąć efekty, można ćwiczyć częściej (pole dance lub inną dyscyplinę dodatkowo). Warto jednak pamiętać, by nie przetrenować się.

Co prawda zakwasy bywają nieuniknione, ale związane z nimi dolegliwości można zmniejszyć. Pomocne są masaże, ćwiczenia rozciągające czy gorące kąpiele. Jeśli ból nie mija, staje się silniejszy lub wyraźnie bolą stawy, nie mięśnie, należy udać się do lekarza i zrobić sobie przerwę od treningów.

Jak przygotować się na pierwszy trening?

“Zanim się zapiszę, muszę trochę potrenować” – tak myśli wiele osób, które chcą rozpocząć przygodę z pole dance. Tymczasem jest to mit. Nie trzeba się przygotowywać, by iść na pierwszy trening. Co więcej, nie trzeba mieć silnych rąk, brzucha czy nóg. Nie trzeba nawet mieć kondycji. Wszystkiego można nauczyć się na treningach.

Oczywiście, jeśli dzięki wcześniejszym ćwiczeniom będziesz czuć się pewniej na sali, nie ma w tym nic złego. Niemniej warto podkreślić, że takie przygotowania nie są koniecznością. Uwagę tę warto poświęcić istotnym drgobiazgom, o których często się zapomina, np. wyborowi właściwego stroju. Na pewno przydadzą Ci się spodenki pole dance i bluzka sportowa. Nie zapomnij też o podtrzymaniu biustu – dobry top pole dance w zupełności wystarczy. Poza tym weź ze sobą wodę.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski