Kwercetyna to aromatyczny związek roślinny należący do grupy flawonoli, szeroko stosowany w medycynie do produkcji leków. Kwercetyna jest silnym przeciwutleniaczem, który ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie organizmu każdego człowieka.

Kwercetyna – właściwości

Kwercetyna to związek roślinny, który należy do grupy związków zwanych flawonoidami, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, wspierają właściwości obronne organizmu oraz chronią przed wolnymi rodnikami tlenowymi, które są istotne w wielu przewlekłych chorobach. Ze względu na te właściwości może być również potencjalnym związkiem zapobiegającym nowotworom.

Kwercetyna ma także  antyalergiczne działanie. Powyższe właściwości sprawiają, że kwercetyna jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwalergicznych. Wapń pozyskiwany z kwercetyny pomaga blokować alergeny i ma działanie przeciwhistaminowe. Kwercetyna  nie jest zakazana dla kobiet w ciąży, jednak najlepiej skonsultować się z lekarzem jeśli chcemy kwercetynę wdrożyć do życia. Jedną z ciekawszych informacji jest fakt, że ten związek  może również pomóc Ci schudnąć. Kwercetyna może tak naprawdę zmniejszyć ilość tłuszczu, który magazynuje się  w tkankach. Może ona pomóc zachować szczupłą sylwetkę i sprawić, że będziemy czuć się dobrze.

Gdzie występuje kwercetyna?

Głównym źródłem kwercetyny są  owoce i warzywa. Na zawartość kwercetyny w ludzkim organizmie  wpływa głównie dostarczana żywność, dlatego ważne jest, aby uwzględnić w diecie te produkty bogate we flawony. Kwercetyna znajduje się w jabłkach, pomarańczach, jagodach, winogronach, wiśniach i żurawinie. Aby uzyskać kwercetynę w organizmie, musisz również jeść warzywa, takie jak brokuły, jarmuż, szpinak, cebula i kapusta. Złoża tego związku znajdują się również w skrzypie, rumianku, gryce, dziurawcu, rucie, kasztanach, głogu, bzu czarnego i pyłku. Duże ilości kwercetyny znajdują się w herbacie, propolisie, miodzie i czerwonym winie. Ten związek może być również przyjmowany jako suplement.

Przeciwwskazania do stosowania kwercetyny

Osoby z nieprawidłowym rytmem serca lub nadmiernie wysokim ciśnieniem krwi powinny szczególnie uważać, aby nie przyjmować zbyt dużej ilości kwercetyny. Przede wszystkim trzeba być ostrożnym przy stosowaniu kwercetyny, ponieważ stosowanie jej z innymi lekami może wywołać wchłanianie zawartych substancji czynnych, co nie jest korzystne. Jako iż kwercetyna jest flawonoidem, a zatem zmniejsza krzepliwość krwi i rozszerza naczynia krwionośne, nie powinna być przyjmowana w nadmiarze przez osoby podatne na hipotensję i zmagające się z niską krzepliwością krwi. Jeśli jednak ilość kwercetyny mieści się w zalecanym zakresie dawkowania, nie powinna być ona niebezpieczna dla organizmu.

Skutki uboczne nadmiaru kwercetyny

Istnieją uzgodnienia, że stosowanie nadmiernej kwercetyny może prowadzić do skutków ubocznych. Najważniejsze jest przede wszystkim utrzymanie zalecanej dawki i nieprzekraczanie dziennych granic.

Kwercetyna, która jest spożywana w nadmiernej ilości, szczególnie z innymi lekarstwami, może wywołać nadciśnienie oraz zmniejszenie wchłaniania się antybiotyków. Aby przestrzegać pozytywnego wpływu tego związku zdrowotnego całego ciała, ważne jest, aby zapoznać się, czym tak naprawdę jest kwercetyna i skąd pochodzi.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany