kalkulator euro dom

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, musimy dokładnie ocenić, jakie opcje są do wyboru, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry. Dzięki temu jego spłata będzie łatwiejsza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę?

Kredyty hipoteczne (pod tym adresem znajdziesz porównywarkę różnych ofert: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne) są bardzo popularne, udzielane, żeby zabezpieczyć hipotekę interesującej nas nieruchomości. Bank dokładnie sprawdza kredytobiorców, by mieć pewność, że będą oni w stanie spłacić zaciągane zobowiązanie. A jest ono wysokie – wystarczy popatrzeć, ile kosztują mieszkania i domy, żeby się przekonać, że mówimy tu o naprawdę pokaźnych środkach finansowych. Banki więc starają się maksymalnie zabezpieczyć, by mieć pewność, że klient w ustalonym czasie spłaci całość długu.

Na co zwrócić uwagę?

Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny to bardzo duże obciążenie dla każdej osoby, więc nim go zaciągniemy, powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie oferty, wybierając najkorzystniejszą z nich. Poświęćmy na to trochę czasu, bo propozycje banków bywają bardzo różne. Oferta ofercie nierówna, ale pamiętajmy, że banki walczą o każdego klienta, a jednym ze sposobów, by skusić nowego kredytobiorcę, jest właśnie przedstawienie lepszych warunków niż konkurencja. Na to, czy mamy do czynienia z atrakcyjną propozycją, wpływ ma oczywiście ogólny koszt kredyt, ale też to, w jakim czasie bank ogłosi decyzję kredytową. Czy trzeba na nią długo czekać, czy robi to dość szybko?

Ogromny wpływ na atrakcyjność oferty ma oprocentowanie kredytu, na co składa się wysokość marży (najlepiej jak jest możliwe najmniejsza) i stawka WIBOR. Równie istotna jest wysokość prowizji i dodatkowych ubezpieczeń. Zwracajmy też uwagę na to, czy bank nie dolicza do kosztów kredytu innych opłat, na przykład za wycenę nieruchomości. Porównując wszystkie propozycje, koniecznie oceńmy RRSO – Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Jak go uzyskać?

Nim go otrzymamy, bank dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową, by mieć pewność, że będziemy w stanie go spłacić. Im jest wyższa, tym na większą kwotę kredytu możemy liczyć. Dobrze więc wcześniej zatroszczyć się o to, by ją poprawić. Jeśli zdolność wypada naprawdę dobrze, można też spróbować negocjować z bankiem koszt kredytu, żeby spłata była mniej uciążliwa. Pamiętajmy jednocześnie, że na decyzję o przyznaniu kredytu wpływają też inne czynniki. Bank na pewno sprawdzi, jak prezentuje się nasza historia kredytowa. Jeśli mieliśmy zadłużenie (lub ciągle je mamy), to ta informacja dotrze do banku, co obniży ocenę naszej zdolności.

Niezależnie od tego, jaka jest nasza sytuacja, zawsze możemy złożyć stosowne dokumenty, by uzyskać kredyt hipoteczny. Kiedy wybierzemy już ofertę, złóżmy wniosek, w którym zamieścimy wszystkie niezbędne informacje. Bank poprosi nas też o dostarczenie różnych dokumentów, jak zaświadczenie o dochodach. Jak już to zrobimy, wystarczy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na decyzję banku.

Wybór kredytu hipotecznego to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, więc musi być dokładnie przemyślana. W końcu zadłużamy się na bardzo długi czas. Postarajmy się uzyskać jak najlepsze warunki, aby spłata była jak najmniej uciążliwa.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here