Bardzo często mówimy o tym, że chorujemy na grypę w sytuacji, w której objawy choroby wcale nie wskazują jednoznacznie, że to wirus grypy jest odpowiedzialny za nasz stan. Dzieje się tak dlatego, że określenie to nierzadko jest używane potocznie, nieprecyzyjnie, w odniesieniu do wszelkich infekcji towarzyszących nam jesienią czy zimą. Wyjaśniamy zatem, jak rozpoznać grypę, jakie symptomy powinny skierować nas do lekarza i czy warto wykonać test na grypę.

1. Grypa – co to za choroba?

2. Objawy grypy

3. Test na grypę – czy warto go wykonać i na czym polega?

Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową. Choroba ta cechuje się dużą sezonowością, a ze względu na zmiany antygentów poszczególnych szczepów przechorowanie daje jedynie krótkotrwałą odporność.

Grypa – co to za choroba?

Wyróżniamy różne wirusy grypy, natomiast za zachorowania epidemiczne odpowiedzialne są typy A oraz B. Grypa sezonowa, którą chcemy się dzisiaj zająć, najczęściej wywoływana jest przez podtypy H1N1 oraz H3N2. To właśnie je cechuje duża zmienność sezonowa, przyczyniająca się do nawrotów choroby. Wirus, który dostał się do organizmu, namnaża się w komórkach nabłonka dróg oddechowych, powodując reakcję zapalną. To właśnie ona leży u podstaw tak dokuczliwych dla nas objawów.

Warto podkreślić, że nie wszystkie objawy grypopodobne oznaczają grypę. Bardzo często określenia: „grypa” i „przeziębienie” są traktowane jak synonimy, co stanowi spory błąd. Trafna diagnoza pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Objawy grypy

Objawy choroby możemy podzielić na klasyczne i mniej typowe. Do pierwszej kategorii objawów zakażenia wirusem grypy zaliczamy:

  • gorączkę,
  • dreszcze,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • bóle mięśni i stawów,
  • nieżyt nosa, ból gardła, ból głowy (zwłaszcza w okolicy zatok),
  • suchy kaszel.

Mogą pojawić się także dodatkowe dolegliwości, na przykład objawy niewydolności oddechowej, spływająca do gardła wydzielina czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Objawy grypy mogą ustąpić samoistnie po upływie kilku dni, maksymalnie tygodnia, jednak uczucie osłabienia nierzadko utrzymuje się dłużej. Szacunki wskazują, że nawet połowa zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo.

Test na grypę – czy warto go wykonać i na czym polega?

Grypa najczęściej diagnozowana jest na podstawie wywiadu lekarskiego, jednak zdarzają się sytuacje, gdy przeprowadzany jest test na grypę. Takie testy ma w swoim asortymencie hurtownia medyczna, w której kupisz także między innymi testy na anginę – test strep a’lert oraz inne testy diagnostyczne.

NFZ refunduje testy kasetkowe oraz testy wymazowe. Wynik testu pozwala potwierdzić wstępną diagnozę.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany