Jeśli Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami, nie musisz rezygnować z planów i ma-rzeń. W artykule wyjaśnimy, jak sfinansować świąteczne zakupy — wygodnie, bezpiecznie i niedrogo.

Z raportu „Zakupy świąteczne 2021” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że w tym roku na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi Polacy planują przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. 70 procent budżetu świątecznego będą stanowić wydatki na żywność oraz prezenty, a na podróże mieszkańcy naszego kraju przeznaczą średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku. Jak najlepiej sfinansować takie wydatki?

Jak sfinansować świąteczne zakupy?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na sfinansowanie świątecznych zakupów jest z całą pewnością gotówka. Dla wielu gospodarstw domowych jednorazowe wyłożenie z portfela kilku tysięcy złotych może okazać się trudne, a często wręcz niemożliwe. Jeśli Twoje konto świeci pustkami, nie musisz rezygnować ze świątecznych planów i marzeń. Dzięki nowoczesnym produktom bankowym sfinansujesz je wygodnie, bezpiecznie i niedrogo.

Alternatywą dla opłacenia świątecznych wydatków gotówką może być sięgnięcie po zewnętrzne źródło finansowania w postaci kredytu gotówkowego lub karty kredytowej. To, które z nich okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od celu finansowania oraz potrzeb i oczekiwań kredytobiorcy. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Kredyt gotówkowy na świąteczne wydatki

Kredyt gotówkowy to kredyt bankowy. Pozyskane z niego pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel: kupno prezentów, naprawę samochodu przed podróżą na drugi koniec Polski czy sfinansowanie świątecznego wyjazdu w tropiki. W zależności od konkretnej oferty i zdolności kredytowej wnioskującego maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wahają się od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych. Wypłata środków z kredytu odbywa się jednorazowo, na rachunek kredytobiorcy, a spłata odbywa się z reguły w miesięcznych ratach — kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu.

Dla kogo kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które:

  • chcą sfinansować konkretny wydatek, za który nie chcą lub nie mogą zapłacić własnymi środkami;
  • chcą zachować maksymalną kontrolę nad budżetem, wiedząc z góry, jaką ratę kredytu zapłacą;
  • chcą zminimalizować ryzyko impulsowych wydatków, zwłaszcza jeśli mają do nich tendencje.

Karta kredytowa na świąteczne wydatki

Karta kredytowa to – podobnie jak kredyt gotówkowy – rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do niego przybiera formę określonego przez kredytodawcę limitu środków na karcie. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego. Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz w punktach usługowych, rezerwować bilety czy opłacić pobyt w hotelu. Każda wykonana przy pomocy karty transakcja zmniejsza limit, każda spłata go odnawia. Ogromną zaletą używania karty kredytowej jest możliwość uniknięcia spłaty odsetek. Wszystko za sprawą specyficznej konstrukcji karty i tzw. okresu bezodsetkowego (grace period). Ten dzieli się na dwa cykle: okres rozliczeniowy trwający 30 dni i czas na spłatę zadłużenia. Okres rozliczeniowy kończy się podsumowaniem wszystkich dokonanych w danym okresie transakcji i wygenerowaniem wyciągu. Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia. W zależności od banku wynosi zazwyczaj od 17 do 26 dni. Jeśli spłacisz całą kwotę figurującą na wyciągu przed zakończeniem okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek.

Dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa od ręki to najlepsze rozwiązanie dla osób, które:

  • chcą korzystać z przyznanego przez bank limitu, robiąc rozmaite świąteczne zakupy w różnych sklepach;
  • chcą zachować finansowe poczucie bezpieczeństwa na co dzień, także w obliczu nieprzewidzianych wydatków;
  • chcą sfinansować konkretne wydatki i rozłożyć spłatę na wygodne raty (większość banków umożliwia wykonanie takiej operacji);
  • chcą uniknąć płatności odsetek od kredytu.

 

Źródła:

https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kart-kredytowych

 

 

Artykuł partnerski