Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu, w którym wypowiedział się na temat stosunków polsko-niemieckich.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że „bez Angeli Merkel nie byłoby Brexitu”. Następnie, jego zdaniem, kanclerz popełniła błąd ze skierowaniem Steinmeiera na stanowisko prezydenta Niemiec, przez co zwiększyła szanse Martina Schulza. Kaczyński dodał, że „nie możemy się nabierać” na sposób prowadzenia polityki przez Niemcy.

„Stosunki z Niemcami muszą być na miarę polityki Niemiec wobec nas. Ta polityka, począwszy od polityki historycznej, a skończywszy na polityce energetycznej, jest skierowana przeciwko naszym interesom. Z tego trzeba wyciągać wnioski” – stwierdził.

Mówiąc o współpracy polsko-niemieckiej Kaczyński zaznaczył, że nic nie zdziała się „bez utwardzenia naszej postawy”, bez zmian wewnętrznych, bez budowy silnego państwa i sprawnych służb specjalnych. „Na pewno musimy się postarać porozumieć. Ale, by to było możliwe, musimy zajmować twarde stanowisko” – powiedział.