Wybór karawanu na pogrzeb wydaje się być najmniej istotną częścią. Dla rodziny ważne jest, jak będzie wyglądała trumna bądź urna, a także, w co zostanie ubrana osoba zmarła. Kolejne decyzje podejmowane są w temacie kwiatów oraz ewentualnego wykonania pamiątki na zamówienie. W przypadku karawanu to wybrany dom pogrzebowy dysponuje określoną flotą pojazdów. Co jednak warto wiedzieć o karawanie? Czy rodzina ma wpływ na wybór konkretnego samochodu o specjalnym przeznaczeniu?
Karawan – auto do transportu zwłok
Każdy dom pogrzebowy dysponuje określoną flotą pojazdów specjalnego przeznaczenia, czyli do transportu zwłok. Samochody tego typu łatwo rozpoznać, bo mają inną wymiary i odmienny kształt niż standardowe auta osobowe. Wynika to z oczywistego faktu, że musi się tu zmieścić trumna. Często jednak zakłady pogrzebowe dysponują różnymi markami bądź oferują wybór koloru karawanu.
Teoretycznie element, który ma najmniejsze znaczenie, dla wielu rodzin oraz bliskich zmarłych nie pozostaje obojętny. Jeśli bliska osoba za życia mówiła o tym, jak chce, aby wyglądał jej pogrzeb, uwzględniała również markę czy kolor auta do transportu zwłok, warto taką prośbę uwzględnić. Może być ona również zawarta w testamencie, jeśli za życia nie została nikomu przekazana.
Kolory i marki karawanów
Wśród karawanów najczęściej spotyka się marki kojarzone z elegancją i klasą, takie jak Mercedesy, którymi dysponuje Hades. Firmy z branży funeralnej mają również w swoich zasobach marki, takie jak Ford, Lincoln, Cadillac, Chevrolet czy Rolls-Royce. Oczywiście, im bardziej luksusowe auto lub przygotowane w nietypowej oprawie, tym wyższe koszty transportu.
Luksusowe marki wybierane są zazwyczaj w przypadku oficjalnych uroczystości pogrzebowych, np. ważnych osób w państwie.
Wśród kolorów karawanów dominują auta w całości czarne, dodatkowo zdobione elementami charakterystycznymi dla branży funeralnej, a także należącymi do identyfikacji wizualnej firmy pogrzebowej. Coraz częściej jednak odchodzi się od dysponowania tylko czarnymi samochodami, na rzecz odcieni szarości, srebra, a nawet złota, które są równie eleganckie. W przypadku ceremonii pogrzebowej dzieci, nierzadko wybierane są białe karawany. Biel bowiem symbolizuje czystość i niewinność, stąd pojawia się jako charakterystyczny kolor pogrzebów dzieci.
Karawan a przepisy
To, w jaki sposób powinien być skonstruowany karawan, a także jakie musi spełniać warunki, by nadawał się do transportu zwłok w trumnie bądź prochów w urnie, reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2007 roku.
W nim zawarte są informacje, które określają, że karawan musi posiadać odizolowaną od kabiny kierowcy część do przewozu zwłok. Podłoga tej części musi być wykonana z materiału łatwego do utrzymania w czystości oraz nadającego się do traktowania środkami dezynfekcyjnymi. Potrzebne jest również miejsce do przechowywania takich środków oraz akcesoriów do sprzątania. Ponadto w pojeździe nie mogą być przewożeni pasażerowie. Jedynie w kabinie kierowcy może się znaleźć miejsce dla dodatkowych osób, przeważnie pracowników zakładu pogrzebowego, którzy pomagają nieść trumnę.
Niezbędne są ponadto rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające ustabilizowanie trumny lub urny tak, aby niemożliwe było ich przemieszczanie się w trakcie transportu.
Karawan wbrew pozorom ma zatem duże znaczenie w ceremonii pogrzebowej. Zwykle nie stanowi on pierwszego elementu, na który bliscy zwracają wybierając zakład pogrzebowy, jednak warto i o nim pamiętać.
Artykuł sponsorowany