wikimedia.commons.org

3 lipca 1989 roku na łamach “Gazety Wyborczej” ukazał się artykuł wstępny Adama Michnika pt. “Wasz prezydent, nasz premier” postulujący sojusz opozycji z władzą komunistyczną.

“Potrzebny jest układ nowy, możliwy do zaakceptowania przez wszystkie główne siły polityczne” – tak Adam Michnik rozpoczął swój wstępniak na łamach “Gazety Wyborczej” z 3 lipca 1989 roku.

Autor artykułu “Wasz prezydent, nasz premier” postulował „sojusz demokratycznej opozycji z reformatorskim skrzydłem obozu władzy”. W założeniu “opozycja” miała zgodzić się na prezydenta wywodzącego się z PZPR, w zamian za zgodę komunistów na premiera “solidarnościowego”.

Artykuł wzbudził kontrowersje po obu stronach. Przedstawiciele opozycji, a wśród nich Jan Nowak-Jeziorański, Karol Modzelewski, Ryszard Bugaj, Andrzej Stelmachowski czy Janusz Onyszkiewicz uważali, że żądanie podziału władzy zostało wyartykułowane zbyt wcześnie.

6 lipca Janusz Modzelewski na łamach “Wyborczej” zamieścił polemikę pt. “Nie róbmy rządu, nie idźmy stąd”. 8 dni później Tadeusz Mazowiecki skrytykował apel Michnika. Podkreślił, że opozycja solidarnościowa nie dysponuje programem gospodarczym umożliwiającym udział we władzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.