Foto: YouTube.com

17 lipca 1944 roku NKWD aresztowało sztab wileńskiej Armii Krajowej. Polscy oficerowi zostali zwabieni w pułapkę, a następnie pojmani.

W roku 1944 Armia Krajowa pod dowództwem Aleksandra Krzyżanowskiego ps. “Wilk” w ramach akcji “Ostra Brama” zdobyła Wilno, wypędzając z miasta Niemców. W kilka dni później do Wilna wkroczyli Sowieci, którzy zażądali od Polaków rozwiązania oddziałów i wejścia w skład armii Berlinga.

Sowieci zaproponowali członkom Armii Krajowej spotkanie, podczas którego miano wypracować porozumienie i plan dalszej walki z Niemcami. 17 lipca 1944 roku do wsi Bogusze, gdzie zaplanowano spotkanie, udał się sztab wileńskiej Armii Krajowej, co okazało się fatalnym błędem. Polacy zostali rozbrojeni i aresztowani.

Po 17 lipca 1944 rozbrojono ponad sześć tysięcy żołnierzy, a następnie wysłano ich w głąb ZSRR. Wielu AK-owców uniknęło jednak najgorszego, wycofując się w rejon puszczy Rudnickiej, gdzie kontynuowano walkę partyzancką.

47 KOMENTARZE

  1. … [Trackback]

    […] There you will find 85104 additional Information to that Topic: parezja.pl/kartka-kalendarza-73-lata-rozbrojenia-dowodztwa-ak-boguszach/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.