14 lipca 1943 roku ukraińscy bandyci dokonali mordu na Polakach mieszkających w Kołodnie – zabito około 500 osób.

3 dni po kulminacji rzezi wołyńskiej, tzw. Krwawej Niedzieli miał miejsce mord w Kołodnie. Historycy uznają to wydarzenie za jedną z największych zbrodni na Wołyniu. Zginęło około 500 osób w tym 300 dzieci.

We wsiach Kołodno-Lisowszczyzna i Kołodno-Siedlisko mieszkało 60% Polaków. Pierwsze ataki rozpoczęły się już w roku 1942, większość mężczyzn wywieziono do Niemiec na roboty i wieś praktycznie została bez zorganizowanej placówki samoobrony.

14 lipca 1943 w Kołodnie pojawiło się 300 banderowców. Podzielili się na grupy i opanowali całą wieś. Miejscowi Ukraińcy wskazywali bandytom domostwa zamieszkane przez Polaków. Po wejściu do domów mieszkańców mordowano przy pomocy broni palnej i siekier.

Rzeź trwała 3 godziny, szacuje się że zamordowano 500 osób w tym około 300 dzieci. W nocy po dokonaniu mordu Ukraińcy usypali kopiec upamiętniający “zwycięstwo” nad Polakami.

1 KOMENTARZ

  1. A ten na zdjęciu to pewnie ten “dobry Ukrainiec” zaproszony przez Morawieckiego i traktujący nas jak idiotów, z których można doić kasę? Jak dają lachy, bo głupie, to brać!

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.