Ulicami Lwowa przeszło w niedzielę kilkaset osób w marszu upamiętniającym rocznicę śmierci dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza. Akcja odbyła się pod antypolskimi hasłami.

Marsz został zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Korpus Narodowy. Głównymi hasłami marszu były: „Nasza ziemia – nasi bohaterowie!” oraz „Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!”. Uczestnicy mieli transparenty z szowinistycznymi i antypolskimi hasłami, m.in. „Miasto Lwów nie dla polskich panów”.

Demonstracja to kolejna odsłona niezadowolenia ukraińskich nacjonalistów z faktu uchwalenia w Polsce nowelizacji ustawy o IPN-ie, która zakłada m.in. wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom dokonanym przez morderców z OUN/UPA na Polakach.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, którego czczą Ukraińcy, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W latach 1934-1937 więziono go za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku był dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 roku dokonała masowych mordów na ok. 100 tys. Polaków.

1 KOMENTARZ

  1. Ten marsz był podziękowaniem Polsce, za kontrakt na dostarczanie gazu na Ukrainę. Naftogaz i PGNiG podpisały kontrakt na pilne dostawy, po tym, jak Gazprom odmówił rozpoczęcia dostaw na Ukrainę. Plują nam w twarz a PIS się cieszy. Ciekawe po jakich cenach będą im sprzedawać jeśli my płacimy najdrożej w Europie.

    2

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.