Konsolidacja pożyczek to sprawdzony sposób na obniżenie miesięcznych zobowiązań względem instytucji finansowych, a co za tym idzie – poprawę płynności finansowej. W arty-kule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, jakie zobowiązania podlegają kon-solidacji i kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie.

Dostępność kredytów i pożyczek jest dziś większa niż kiedykolwiek wcześniej. W połączeniu z bogaceniem się polskiego społeczeństwa oraz dynamicznie rosnącą konsumpcją oznacza to tylko jedno – chcąc zrealizować plany i spełniać marzenia, mieszkańcy naszego kraju regularnie sięgają po zewnętrzne źródła finansowania w postaci kredytów i pożyczek.

Łatwo sięgnąć, trudniej spłacić

Choć przed udzieleniem finansowania pożyczkodawcy drobiazgowo sprawdzają zdolność kredytową wnioskujących, na skutek nieprzewidzianych zdarzeń i życiowych okoliczności spłata zobowiązania może stać się nadmiernym obciążeniem. Strata pracy, obniżka wynagrodzenia, nieprzewidziane wydatki mogą znacząco zaburzyć finansową płynność, narażając kredytobiorców na opóźnienia w spłacie i… nieprzyjemne konsekwencje. Skutecznym sposobem, który pozwala wyeliminować takie ryzyko, obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań i odciążyć portfel jest konsolidacja.

Konsolidacja – co to znaczy?

Co to jest konsolidacja pożyczek? W kontekście finansowym konsolidacja jest połączeniem kilku zobowiązań finansowych w jedno przy ujednoliceniu kosztów i warunków spłaty. Jeśli sięgniesz po pożyczkę konsolidacyjną, bank spłaci Twoje aktualne kredyty i pożyczki, zastępując kilka spłacanych rat jedną – niższą. Dzięki temu na Twoim koncie co miesiąc zostanie więcej pieniędzy, budżet stanie się mniej napięty, a Ty odetchniesz z ulgą.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Przedmiotem konsolidacji mogą być m.in. pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe, kredyty na rachunku płatniczym, zadłużenie na kartach kredytowych czy debet na rachunku osobistym.

Ważne: podstawą otrzymania kredytu konsolidacyjnego jest dostarczenie kredytodawcy nie tylko zaświadczeń, które udokumentują wysokość i źródło dochodu, ale także tych dotyczących salda konsolidowanych zobowiązań. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze nie trafią bowiem na Twoje konto, lecz „popłyną” na wskazane w umowach rachunki  do spłaty Twoich kredytów i pożyczek.

Konsolidacja długów – dlaczego warto?

Konsolidacja długów to skuteczny sposób na odzyskanie płynności finansowej. To jednak niejedyne „za”. Sięgając po pożyczkę konsolidacyjną:

  • zminimalizujesz stres towarzyszący trudnej sytuacji finansowej. Brak finansowego poczucia bezpieczeństwa to źródło ogromnego stresu. Dzięki konsolidacji odciążysz domowy budżet i znacząco zminimalizujesz napięcie wynikające z konieczności przeznaczenia lwiej części budżetu na raty;
  • wyeliminujesz ryzyko pogorszenia historii kredytowej w BIK-u i ewentualnych problemów z zaciągnięciem kredytu czy pozyskaniem leasingu. Każda nieterminowa spłata kredytu i pożyczki jest odnotowywana przez BIK i rzutuje na historię kredytową. Ta z kolei jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na zdolność kredytową. Sięgnięcie po konsolidację pozwoli Ci więc zachować pozytywny obraz w oczach banków i firm pożyczkowych.

Kiedy sięgnąć po konsolidację?

Możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty jest efektem wydłużenia okresu spłaty kredytu. Dłuższy okres kredytowania skutkuje natomiast nieco wyższymi niż pierwotnie kosztami. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie powinno być więc kaprysem, lecz dobrze przemyślaną decyzją wynikającą z konieczności odciążenia domowego budżetu. Warto wiedzieć także, że najlepszym momentem na sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny pozostaje ten, kiedy wciąż udaje Ci się spłacać raty w terminie. Nawet krótkie opóźnienia mogą spowodować bowiem pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, a wraz z nią – zdolności kredytowej. Jeśli tak się stanie, możesz mieć potężne problemy z otrzymaniem kredytu konsolidacyjnego. Jako nierzetelny płatnik będziesz bowiem dla kredytodawcy mało wiarygodnym klientem.

 

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/konsolidacja-co-to-jest-kredytu-dlugow-chwilowek

 

 Artykuł sponsorowany