Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w czwartek projekt ustawy antyterrorystycznej. Część proponowanych przepisów budzi kontrowersje. Nowe przepisy mają poprawić skuteczność i współdziałanie służb.

W nowych uprawnieniach służb i policji pojawiły się m.in. możliwość natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie, prawo do snajperskiego strzału (tak by zabić) dla policyjnych antyterrorystów w ramach operacji antyterrorystycznej, możliwość tymczasowego zamknięcia granic czy zatrzymanie podejrzewanych o terroryzm nawet na 14 dni.

Zostaną wprowadzone cztery stopnie zagrożenie terrorystycznego, tak jak w innych krajach Europy Zachodniej.

Niektóre zaproponowane przepisy budzą jednak kontrowersje. Chodzi m.in. o nieograniczony dostęp do wszystkich dostępnych baz danych dla służb specjalnych, możliwość zawieszenia zgromadzeń publicznych czy wprowadzenie obowiązku okazania dowodu tożsamości przy nabywaniu kart SIM do telefonów na kartę.

Wprowadzenie w życie ustawy antyterrorystycznej wstępnie zaplanowano na maj tego roku, by zdążyć przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Polsce.

Pikio.pl/DK

7 KOMENTARZE

 1. ta ustawa to kolejna cegiełka do inwigilacji najpierw weszła ta znosząca tajemnice lekarską i prawników oraz to że psy mogą podsłuchiwać do woli każdego bez nakazu a teraz to, będą wiedzieli kto z kim kiedy i o czym rozmawia na to mówie zdecydowane nie i pierwszy im kopa w dupe zasadzę.
  Pozdro
  Wolność dla Polski I Polaków
  Wolność NIE Bezpieka

  2

  0
 2. coś jednak powinno być zrobione, każde karty sim powinny być rejestrowane. To nie było by przeciwko zwykłemu obywatelowi, tylko przeciwko grupom przestępczym, które u nas zbijają wielki kokosy, nawet sobie nie wyobrażasz jakie. A służby mają przy coraz większej technice i sprytowi, planowaniu grup związane ręce.

  3

  7
  • No tak bo grupy przestępcze nie bd mogły zarejestrować kart na lewe papiery 😀 W końcu jak sam przyznałeś są sprytne i mają ”owoczesną technikę” ale z tym sobie nie poradzą 😀 Ta ustawa nie jest przeciwko przestępcom którzy i tak to obejdą tylko przeciwko zwykłym obywatelom by łatwiej zbierać o nich dane …
   Ps. najgorszą grupą przestępczą są właśnie tajne służby niby zlikwidowano WSI ale pozostałe robią to samo

   5

   0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.