foto: Saeima (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Ewa Kopacz postanowiła przemówić. W tym celu zorganizowano telewizyjne wystąpienie pani premier. Podstawową kwestią poruszaną podczas tego wystąpienia były rzecz jasna nieprawidłowości przy wyborach samorządowych.

Premier Ewa Kopacz poprosiła Polaków o to, by wzięli udział w drugiej turze wyborów samorządowych, gdyż jej zdaniem taka postawa jest świadectwem tego iż Polska jest państwem prawa. Jak podkreśliła Kopacz, w tym kraju władzę zdobywa się przy pomocy kart do głosowania, a nie na ulicach.

W najbliższą niedzielę możemy udowodnić, że polska demokracja jest silniejsza od wojen politycznych i silniejsza od awantur. Tylko Wy możecie zaprzeczyć bardzo niebezpiecznej tezie, ze Polska jest dziś bliżej Białorusi niż Zachodu. Tylko Wy możecie powiedzieć, co jest dla was ważne, jakiej Polski chcecie.

Odniosła się również do kompromitacji Państwowej Komisji Wyborczej: Państwowa Komisja Wyborcza miała za zadanie sprawnie i bez zakłóceń policzyć oddane w pierwszej turze głosy. Nikt nie ma wątpliwości, że z tego zadania się nie wywiązała, ale też na tej podstawie nikt, a zwłaszcza politycy, nie mogą twierdzić, że polska demokracja nie działa.

Po chwili dodała, że polska demokracja nie tylko działa, ale nawet jest silna, stabilna i niezagrożona. Niestety pani premier Kopacz nie powiedziała, jak do demokracji ma się pierwsze po 89 roku zatrzymanie dziennikarzy i sądzenie ich za to, że usiłowali wykonywać swoje podstawowe obowiązki.