Wirus, który pojawił się w Chinach do niedawna był raczej odległą tragedią, która nas nie dotyczyła. Dziś już wiemy, że koronawirus szerzy się również w Europie, a przez napływające z niemal każdej strony informacje większość z nas odczuwa strach. Czy Polska jest przygotowana na jego obecność? I czy naprawdę jest się czego bać?

Niepokojące filmy z Chin

W polskim internecie nastąpił wylew filmów z Chin na których możemy zobaczyć niemal puste ulice, ludzi w maskach czy specjalne pojazdy odkażające ulice. Ukazane też są szpitale i ludzie w strojach ochronnych. Taki obraz społeczeństwa nie napawa optymizmem, jednak są to podstawowe działania mające na celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki nim w ostatnich dniach bardzo spadła ilość zakażonych osób.

Koronawirus – strach przed nieznanym

Aktualnie występujący koronawirus jest mutacją, która do tej pory nie była nam znana. Jednak przyglądając się wszystkim informacjom i wskaźnikom nie ma powodów do obaw.

Śmiertelność wśród osób chorych na ospę wietrzną w wieku 20-60 lat wynosi 0,3%. Według obecnych statystyk tyle samo wynosi śmiertelność w przypadku koronawirusa. Przyglądając się oficjalnym informacjom nie odnotowano zgonów osób poniżej 10 roku życia.

Zakażenie koronawirusem najgorzej przechodzą osoby starsze i schorowane. Większość ludzi przechodzi chorobę niczym zwykłą grypę. Samo zarażenie się koronawirusem nie jest wyznacznikiem śmierci. Warto jednak pamiętać, że każdy wirus mutuje, a “niedoleczenie”  choroby może mieć bardzo złe skutki.

Wypadki drogowe groźniejsze niż koronawirus

Media z każdej strony zasypują nas informacjami i filmami dotyczącymi panowania koronawirusa. Strach przed zarażeniem jest na tyle duży, że infolinia stacji sanitarno-epidemiologicznych odbiera dziennie nawet kilkadziesiąt telefonów. Jednak jeżeli spojrzymy na to realnie o wiele groźniejsze są wypadki samochodowe. W 2019 roku w samej Polsce było o wiele więcej wypadków śmiertelnych niż zgonów z powodu koronawirusa na całym świecie. Idealnie prezentują to statystyki umieszczone na stronie jedz-bezpiecznie.pl:

Znając te informacje koronawirus przestaje być już tak straszny. Nie warto obawiać się wszystkiego co w danej chwili serwują nam media. Odpowiednia profilaktyka i dbanie o siebie powinno uchronić nas nie tylko od koronawirusa, ale od wielu innych chorób, które mogą okazać się nawet bardziej niebezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.