Wirus, który pojawił się w Chinach do niedawna był raczej odległą tragedią, która nas nie dotyczyła. Dziś już wiemy, że koronawirus szerzy się również w Europie, a przez napływające z niemal każdej strony informacje większość z nas odczuwa strach. Czy Polska jest przygotowana na jego obecność? I czy naprawdę jest się czego bać?

Niepokojące filmy z Chin

W polskim internecie nastąpił wylew filmów z Chin na których możemy zobaczyć niemal puste ulice, ludzi w maskach czy specjalne pojazdy odkażające ulice. Ukazane też są szpitale i ludzie w strojach ochronnych. Taki obraz społeczeństwa nie napawa optymizmem, jednak są to podstawowe działania mające na celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki nim w ostatnich dniach bardzo spadła ilość zakażonych osób.

Koronawirus – strach przed nieznanym

Aktualnie występujący koronawirus jest mutacją, która do tej pory nie była nam znana. Jednak przyglądając się wszystkim informacjom i wskaźnikom nie ma powodów do obaw.

Śmiertelność wśród osób chorych na ospę wietrzną w wieku 20-60 lat wynosi 0,3%. Według obecnych statystyk tyle samo wynosi śmiertelność w przypadku koronawirusa. Przyglądając się oficjalnym informacjom nie odnotowano zgonów osób poniżej 10 roku życia.

Zakażenie koronawirusem najgorzej przechodzą osoby starsze i schorowane. Większość ludzi przechodzi chorobę niczym zwykłą grypę. Samo zarażenie się koronawirusem nie jest wyznacznikiem śmierci. Warto jednak pamiętać, że każdy wirus mutuje, a „niedoleczenie”  choroby może mieć bardzo złe skutki.

Wypadki drogowe groźniejsze niż koronawirus

Media z każdej strony zasypują nas informacjami i filmami dotyczącymi panowania koronawirusa. Strach przed zarażeniem jest na tyle duży, że infolinia stacji sanitarno-epidemiologicznych odbiera dziennie nawet kilkadziesiąt telefonów. Jednak jeżeli spojrzymy na to realnie o wiele groźniejsze są wypadki samochodowe. W 2019 roku w samej Polsce było o wiele więcej wypadków śmiertelnych niż zgonów z powodu koronawirusa na całym świecie. Idealnie prezentują to statystyki umieszczone na stronie jedz-bezpiecznie.pl:

Znając te informacje koronawirus przestaje być już tak straszny. Nie warto obawiać się wszystkiego co w danej chwili serwują nam media. Odpowiednia profilaktyka i dbanie o siebie powinno uchronić nas nie tylko od koronawirusa, ale od wielu innych chorób, które mogą okazać się nawet bardziej niebezpieczne.