Skutki pandemii doprowadziły do powstania nowego funduszu w ramach budżetu unijnego o nazwie „Next Generation EU”. Ma on znacząco pomóc w odbudowie gospodarek państw członkowskich. Liczby robią wrażenie, ponieważ wartość funduszu wynosi ponad 800 miliardów euro. W świadomości polskiego społeczeństwa Krajowy Plan Odbudowy nadal nie jest wystarczająco znany Polakom. Od kilku lat trwają żywe dyskusje, czy Polsce opłaca się otrzymywać środki z KPO.

Skąd wziął się Krajowy Plan Odbudowy?

Krajowy Plan Odbudowy jest elementem Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Każdy rząd państwa członkowskiego przedłożył taki plan Komisji Europejskiej do końca 2022 roku. Zawarto w nim plany i reformy, które należy wykonać do końca 2026 roku. Do najważniejszych celów, które muszą zostać spełnione, należą: promowanie spójności Unii Europejskiej oraz łagodzenie skutków gospodarczych i społecznych pandemii COVID-19. Należy wspomóc transformację cyfrową oraz zieloną, a poza tym dążyć do realizacji celów klimatycznych. Po spełnieniu wszelkich warunków państwa otrzymują pieniądze.

Kto jest adresatem Krajowego Planu Odbudowy?

Można by było napisać w jednym zdaniu – wszyscy. Lecz skupmy się na poszczególnych podmiotach i adresatach Krajowego Planu Odbudowy:

  • obywatele: dostęp do szybszego internetu, termomodernizacja budynków, możliwość korzystania z realizacji publicznych,
  • samorządy terytorialne: przeprowadzenie zielonej transformacji, reformy transportu, reformy zagospodarowania przestrzennego, prowadzenie zrównoważonej gospodarki na wsi,
  • instytucje publiczne: wsparcie usług społecznych poprawiających jakość życia,
  • przedsiębiorstwa: wsparcie inwestycji, rozwój potencjału i wdrożenie nowych technologii.

Polska w Krajowym Planie Odbudowy

W ramach KPO Polska powinna otrzymać 158,5 miliarda złotych. Plan zakłada przeznaczenie 43% środków na transformację ekologiczną i 21% na transformację cyfrową. Aby uzyskać pieniądze, polski rząd musi spełnić łącznie 283 kamienie milowe. Wbrew plotkom i pogłoskom Polska może być jednym z największych profitentów Krajowego Planu Odbudowy. Według ekspertów udział Polski w spłacie Krajowego Planu Odubowy będzie zdecydowanie niższy niż pozostałych państw członkowskich. W związku z tym Polsce opłaca się otrzymać miliardy z KPO.

Więcej informacji o Krajowym Planie Odbudowy przeczytasz na stronach instytucji unijnych oraz rządowych.