kratka parkingowa z betonu

Przydomowy parking to jedno z bardziej uczęszczanych miejsc w ogrodzie. Dlatego musi być ono odpowiednio przygotowane i jednocześnie estetyczne – by nie psuć ogólnego wrażenia. W tym tekście porównujemy dwa popularne sposoby na jego utwardzenie, czyli kostkę brukową i kratkę z tworzywa. Którą z nich wybrać?

Montaż kostki lub kratki – dlaczego ma znaczenie?

Nim jednak przejdziemy do zestawienia kratki i kostki, to zwrócimy uwagę na rolę, którą one odgrywają – a jest ona dwojaka:

  • Użytkowa – rozwiązania te wyznaczają miejsce parkingowe i utwardzają je, ułatwiają także wsiadanie i wysiadanie.
  • Estetyczna – na niezabezpieczonym miejscu do parkowania nie utrzyma się trawa, a goła ziemia po deszczach będzie zamieniać się w błoto.

W praktyce zastosowanie którejś ze wspomnianych technologii jest więc niezbędne jeśli chcemy, by parking przy domu czy firmie wyglądał schludnie.

Kostka parkingowa – czym się charakteryzuje?

Wykorzystanie elementów betonowych do wykładania parkingów czy podjazdów nie jest niczym nowym – stosuje się je od dziesięcioleci. Warto jednak zwrócić uwagę, że na przestrzeni lat rozwiązania tego typu uległy dopracowaniu i dziś są wytrzymalsze i bardziej estetyczne. Najbardziej popularna jest oczywiście kostka parkingowa, sprzedawana w kilku wzorach. Jej największe zalety, to oczywiście stosunkowo duża wytrzymałość i stabilność. Wysokiej jakości produkty tego typu są też dość dobrze zabezpieczone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – choć niestety nie jest to normą.

Kratka parkingowa trawnikowa – jakie ma zalety?

Bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznej kostki są kratki parkingowe geoSYSTEM od Geoproduct. Wyprodukowane są one z wytrzymałego tworzywa sztucznego pochodzącego z recyclingu. Dzięki temu stanowią one rozwiązanie proekologiczne i jednocześnie wyróżniają się cechami użytkowymi. Najważniejsze z nich to wysoka wytrzymałość i niewrażliwość na działanie mrozu, słońca czy deszczu. Co więcej, z racji swej ażurowej konstrukcji nie zatrzymują one wody, a poszczególne kratki po wypełnieniu kruszywem lub trawą są prawie niewidoczne z zewnątrz. Na ich korzyść działa też prosty system zatrzasków, pozwalający łączyć poszczególne kratki i łatwość ich układania.

Kostka czy kratka – co wybrać?

Wybór między kostką a kratką parkingową firmy Geoproduct wynikać powinien przede wszystkim z naszych potrzeb i podejścia do aranżacji ogrodu. Pod względem użytkowym oba te rozwiązania mają bezsprzecznie sporo zalet i trudno jednoznacznie wskazać to „lepsze”. Nie da się jednak ukryć, że zastosowanie kratki pozwala na zachowanie bardziej naturalnego charakteru ogrodu i umożliwia naturalną cyrkulację wody. Zabetonowanie przestrzeni niestety nie daje takiej możliwości i wymusza stosowanie dodatkowych systemów odprowadzających wodę.

Nowoczesne rozwiązania do aranżacji przestrzeni przy domu czy firmie, takie jak kratki czy obrzeża trawnikowe dają naprawdę ciekawe możliwości i pod wieloma względami przewyższają dotychczas stosowanie rozwiązania. Dlatego też warto wziąć je pod uwagę!

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.