Kresowiacy i rodziny ofiar UPA wystosowały do prezesa TVP list o odwołanie Dawida Wildsteina z funkcji szefa publicystyki TAI.

Autorzy listu domagają się natychmiastowego odwołania Dawida Wildsteina w związku z promocją na antenie TVP gloryfikatorów ukraińskich ludobójców Polaków. Chodzi o program z cyklu „Studio Wschód”, który wyemitowano 24 czerwca 2017 r. na antenie TVP Info.

Twórcy tego „dzieła” w sposób absolutnie niedopuszczalny i haniebny dokonali kryptoreklamy banderowskiej mordowni pod nazwą „Kryjówka” (przepraszamy za to określenie, ale inne nie przychodzi nam do głowy w odniesieniu do lokalu obwieszonego upowskimi insygniami, gdzie na porządku dziennym są zawołania morderców z UPA: „Sława Ukraini-herojam sława i Sława Nacji-smert woroham”), która to knajpa znajduje się we Lwowie i słynie z gloryfikacji ludobójców narodu polskiego: OUN-UPA. Takąż funkcję spełnia występujący tam zespół pod nazwą „Ot Vinta”, który także był promowany przez polskich dziennikarzy tego programu. Wystarczy stwierdzić, że lider tej grupy wyraża się per „osobistość” o ukraińskim zbrodniarzu wojennym i ludobójcy narodu polskiego Stepanie Banderze. To wszystko na antenie TVP Info za pieniądze polskiego podatnika! – czytamy w liście.

Autorzy są oburzeni m.in. zaprezentowaniem fragmentu utworu zespołu „Ot Vinta”, w którym mowa o „wybebeszaniu ludzkich flaków”.

Nasi najstarsi krewni pamiętają dobrze wybebeszone banderowskimi siekierami i widłami wnętrzności swoich bliskich, niemowlaki nadziewane na sztachety od płotu, rozpruwane widłami i piłami brzuchy ciężarnych polskich kobiet. Czujemy się obrażeni i upokorzeni faktem, iż polska telewizja może na swej antenie emitować coś tak obrzydliwego – piszą.

Panie Prezesie! We Lwowie jest mnóstwo przepięknych miejsc związanych z polską historią i tradycją, w banderowskiej knajpie „Kryjówka” żaden przyzwoity Polak nie powinien się znaleźć, skąd tam wizyta dziennikarzy TVP (opłacanych przez polskiego podatnika)?! – to już ciąg dalszy apelu.

Sygnatariusze listu domagają się od prezesa TVP nadania w tym samym paśmie emisyjnym przeprosin dla krewnych ofiar ukraińskiego ludobójstwa, zwrócenia uwagi na to by dziennikarze TVP prezentowali w swoich programach polski punkt widzenia, a nie zajmowali się promowaniem banderyzmu. Żądają również dymisji redaktora Dawida Wildsteina.