Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka poinformował, że ruch Kukiz’15 złoży dziś projekt radykalnie upraszczający deklarację VAT. 

Tyszka przypomniał, że uproszczenie deklaracji VAT to już trzeci projekt deregulacyjny, który Kukiz’15 podejmuje w ramach akcji „Poniedziałek wolności”.

Dziś Polska ma jeden z najbardziej skomplikowanych systemów VAT w UE. Rozliczenie VAT zajmuje polskim firmom 98 godz. rocznie, gdy firmom z Irlandii rozliczenie zabiera 25 godzin – zauważa wicemarszałek z ramienia Kukiz’15.

Jaką receptę na taki stan rzeczy mają politycy opozycji?

Jednym z elementów naszego chorego systemu jest deklaracja VAT, która ma aż 60 pól. Proponujemy uproszczenie tej deklaracji do 6 pól, a więc unijnego minimum. W efekcie Polska miałaby najprostszą deklarację w UE, wyprzedzając pod tym względem nawet tak proste systemy VAT jak brytyjski (9 pól) i irlandzki (8 rubryk). W ramach projektu redukujemy dodatkowo liczbę różnych formularzy podatkowych z 8 do 1 deklaracji –czytamy we wpisie na Facebooku.

Tyszka dodał, że projekt zostanie wysłany również do Ministerstwa Rozwoju, które deklarowało chęć deregulacji prawa dla przedsiębiorców.