Zbliżają się wybory parlamentarne. Media głównego nurtu ochoczo promują inicjatywę Ryszarda Petru – „Nowoczesna.pl”. Warto przyjrzeć się czołowym twarzom ruchu ekonomisty. Są to w dużej mierze ludzie o przeszłości w PO lub Kancelarii Bronisława Komorowskiego.

Pomimo tego, że wielu członków „Nowoczesnej” formalnie zakończyło swoją współpracę z byłymi kolegami, to skala zjawiska każe przypuszczać, że „Nowoczesna.pl” to sztucznie wykreowana szalupa ratunkowa dla upadającej Platformy. Zaczynamy:

Monika Rosa, która kandyduje jako „jedynka” „Nowoczesnej.pl” ze Śląska pracowała od roku 2010 w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pełniła nawet funkcję zastępcy dyrektora w gabinecie byłego prezydenta.

Dorota Drozd obecnie dba o PR w partii Ryszarda Petru. Komu pomagała wcześniej? Z portalu newsowi.pl dowiadujemy się, że Drozd pracowała w Centrum Informacyjnym Rządu Donalda Tuska. Była również ekspertem ds. wizerunku w gabinecie prezydenta Komorowskiego.

Adam Szłapka, sekretarz generalny „Nowczesna.pl” w przeszłości był asystentem szefa kancelarii prezydenta, Jacka Michałowskiego.

Wojciech Kałuża, który dziś kandyduje z list Ryszarda Petru z pierwszego miejsca w okręgu rybnickim był wiceprezydentem Żor wybranym z ramienia PO. Sam mówił, że Platforma „jest potrzebna w skali kraju”.

Mirosław Pampuch dziś startuje do Sejmu jako jedynka „Nowoczesnej” z okręgu olsztyńskiego. W roku 2011 startował z list Platformy Obywatelskiej.

Adam Rogala Lewicki startuje w okręgu łódzkim. W roku 2010 w wyborach samorządowych kandydował z list PO.

Ryszard Petru, lider „Nowoczesnej”. Z dokumentów WikiLeaks wynika, że pełnił funkcję „nieformalnego doradcy” byłego premiera Donalda Tuska. Związany m.in. z Bankiem Światowym. Miał być pośrednikiem między Tuskiem a MFW. Zanim wybuchł kryzys finansowy, gorąco zapewniał, że kredyty we frankach to znakomity pomysł. Sam swój kredyt przewalutował w roku 2008. Po I turze wyborów prezydenckich Petru wsparł Komorowskiego.