Adam Michnik podróżuje po Polsce z wykładami „w obronie demokracji”. Gdy pod szyldem KOD-u odwiedził Piaseczno, podczas spotkania młody mężczyzna poprosił redaktora, aby ten pozdrowił swojego brata Stefana.

Chodziło o Stefana Michnika, stalinowskiego sędziego odpowiadającego za wyroki zapadające na Żołnierzy Wyklętych, który nigdy za swoje czyny nie poniósł odpowiedzialności. „Jest pan głupim chamem” – odpowiedział naczelny „Gazety Wyborczej”.

Jedna z kobiet obecnych na spotkaniu nawoływała, by młodemu człowiekowi „dać w mordę”, w końcu ośmielił się on wspomnieć o przyrodnim bracie Michnika. Obaj są synami Heleny Michnik. Ojcem Stefana był Samuel Rosenbusch, a Adama Ozjasz Szechter.

https://www.youtube.com/watch?v=xGoQm_F21R0

25 lutego 2010 Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie na wniosek IPN-u wydał nakaz aresztowania Stefana Michnika, na podstawie którego w październiku wydany został Europejski Nakaz Aresztowania. 87-letni Stefan Michnik mieszka obecnie w Szwecji.

18 listopada 2010 sąd w szwedzkiej Uppsali odmówił wydania Michnika stronie polskiej, tłumacząc, że czyny, które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w Europejskim Nakazie Aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji uległy przedawnieniu.